AKTUALNOŚCI

CO Z DOMEM DZIECKA W RYBCZEWICACH?

DSC_3508Zarząd Powiatu Świdnickiego stoi przed niełatwym wyborem. Musi zdecydować jak spożytkować pieniądze unijne – na remont Naszego Domu w Rybczewicach czy budowę nowego domu dziecka w Świdniku.
– Choćby nie wiem jak luksusowe warunki tu panowały, to każde dziecko wolałoby mieszkać w domu rodzinnym. Niestety, czasem jest to niemożliwe. Dlatego to tak ważne, żeby stworzyć im jak najlepszą atmosferę. – tłumaczy Małgorzata Gigilewicz, Dyrektor Placówki Opieki nad Dzieckiem i Rodziną „Nasz Dom” w Rybczewicach.
Powiat Świdnicki chce ubiegać się o fundusze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. – Myślimy o rozbudowaniu placówki „Nasz Dom”, ale ilość miejsc i tak musi pozostać taka sama. Dlatego poważnie rozważamy też budowę nowego domu dziecka. Wstępnie szacujemy, że pochłonęłaby ok. 2,5 mln zł. Gra jest warta świeczki, bo można ubiegać się nawet o 85 % dofinansowania. – mówi Leszek Czechowski, członek Zarządu Powiatu w Świdniku.
Obecnie Zarząd zabezpieczył już 30 tys zł na opracowanie dokumentacji technicznej, potrzebnej do dalszych starań o fundusze. Rozpisanie konkursów planowane jest na przyszły rok. Kiedy dokładnie, jeszcze nie wiadomo.
Wiadomo natomiast, że nowa placówka znajdowałaby się na kilkuhektarowej działce przy powiatowych Domach Pomocy Społecznej przy ul. Piaseckiej.
-Nie narzekamy na warunki, ale na dzień dzisiejszy potrzeba nowego ogrodzenia i wymiany rynien. Przydałoby się też pomieszczenie gospodarcze. Jeśli chodzi o marzenia dzieci, to mówią o hali sportowej. Może kiedyś uda się to marzenie spełnić? – zastanawia się Gigilewicz.
-Zależy nam na stworzeniu dzieciom jak najlepszych warunków. Nawet jeśli zdecydujemy się na opcję budowy nowej placówki, to wciąż będziemy monitorować potrzeby podopiecznych w Rybczewicach. Musimy jednak pamiętać, że chodzi o dodatkowe 14 miejsc dla potrzebujących małoletnich. Poza tym chcemy maksymalnie wykorzystać dostępne środki europejskie. – wyjaśnia Czechowski.
Więcej na ten temat oraz o dzieciach z  Naszego Domu w Rybczewicach w najbliższym wydaniu „Przeglądu Świdnickiego”!
D.C.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button