SPORT

HISTORIA MECZÓW DERBOWYCH: AVIA ŚWIDNIK – MOTOR LUBLIN!!! CZĘŚĆ V (OSTATNIA)

Mecze derbowe Avia Świdnik – Motor Lublin w XXI wieku
Po czterech sezonach przerwy derbowi rywale, tym razem jako Lubelski Klub Piłkarski Motor i Gminno-Powiatowe Towarzystwo Sportowe Avia, spotkali się ponownie, ale na poziomie IV ligi. Futbol zdecydowanie szybciej odradzał się wówczas w stolicy województwa lubelskiego. Dlatego też dwumecz w sezonie 2000/2001 zdecydowanie należał do lublinian. Jesienią w Świdniku motorowcy zwyciężyli 2:0, a wiosną u siebie 3:1. W kolejnej edycji czwartoligowych zmagań podopieczni trenera Marka Maciejewskiego, przed laty świetnego defensora żółto-niebieskich, na stadionie przy al. Zygmuntowskich zanotowali cenny wyjazdowy remis 1:1. Gola na wagę jednego punktu z rzutu karnego zdobył syn szkoleniowca, 18-letni wówczas Michał Maciejewski. Wiosną 2002 roku do Świdnika wraz z Motorem zawitał trener Witold Sokołowski, który na początku lat osiemdziesiątych wprowadzał Avię do II ligi. Dla szkoleniowca była to na pewno podróż sentymentalna, a dla jego zawodników, jak się okazało, wyprawa po prestiżową wygraną w derbach z Avią 3:1. Liderowi tabeli, który już wcześniej zapewnił sobie awans do III ligi, komplet punktów w Świdniku nie przyszedł wcale łatwo, bowiem jeszcze w 83 minucie przegrywał 0:1. Po tym sezonie kibice na kolejne trzy edycje rozgrywek „odpoczęli” od derbowych potyczek obu klubów.
Avia Świdnik sierpień 2005 III liga
Avia Świdnik, jako beniaminek III ligi przed rundą jesienną sezonu 2005/2006. Górny rząd od lewej: Jarosław Denis (kierownik drużyny), Tomasz Wojciechowski, Grzegorz Pastusiak, Łukasz Golisz, Sebastian Gołąb, Karol Kurzępa, Łukasz Gieresz, Marcin Kruk, Tomasz Bednaruk, Piotr Bielak, Paweł Machnikowski, Tomasz Czępiński, Krystian Zawadzki, Marek Maciejewski (trener). Dolny rząd od lewej: Wojciech Boniaszczuk, Włodzimierz Tiuchtiej (masażysta), Łukasz Gromba, Paweł Pranagal, Andrzej Gutek, Daniel Szewc, Marek Galiński, Rafał Wiącek, Łukasz Misztal, Sebastian Orzędowski.
 
Na sezon 2005/2006 świdniczanie, po pięciu latach czwartoligowej banicji, powrócili w szeregi III ligi. Tam znów potykali się z futbolistami Motoru. W obu meczach, co ostatnio miało miejsce w sezonie 1963/64, Avia była lepsza od klubu z Lublina. 11 września 2005 roku na stadionie przy al. Zygmuntowskich świdniczanie dzięki „złotej” bramce Daniela Szewca z 3 minuty gry zwyciężyli gospodarzy 1:0. Taki wynik powtórzyli w wiosennym rewanżu. Tu o losach skromnej wygranej przesądził gol Piotra Bielaka zdobyty już w doliczonym czasie gry drugiej połowy tego spotkania. W końcowej tabeli Avia jako beniaminek uplasowała się na wysokiej trzeciej pozycji, a motorowcy dopiero na szóstym miejscu.
logo Avia
W sezonie 2006/2007 żółto-niebiescy po golu Tomasza Jasika i kapitalnym uderzeniu z rzutu wolnego Łukasza Misztala pokonali jesienią na własnym boisku odwiecznego rywala 2:0. Podczas rundy rewanżowej lepsi okazali się lublinianie zwyciężając minimalnie 2:1. W tej edycji rozgrywek Motor zajął pierwsze miejsce premiowane awansem do II ligi. Stąd drogi obu ościennych klubów znowu się rozeszły, tym razem aż na siedem długich sezonów. Po spadku lubelskiego klubu do III ligi na sezon 2014/2015 kibice mogli zacierać ręce czekając na kolejne derbowe emocje. W ostatnim, jak na razie dwumeczu świdnicko-lubelskim górą byli motorowcy. Jesienią w stolicy województwa po golu Piotra Karwana zwyciężyli 1:0. Natomiast w marcu bieżącego roku, wobec około półtora tysiąca kibiców, na nowym stadionie w Świdniku padł bezbramkowy remis.
Reasumując, derby Avia – Motor w latach 1952-2015 to nie tylko same wyniki i zdobyte bramki. To zacięta rywalizacja między piłkarzami obu drużyn na zielonej murawie, ale także dopingujących ich Klubów Kibica na trybunach. Takie mecze zawsze wyzwalają dodatkowe emocje. Szczególnie wśród piłkarzy wywodzących się z klubu przeciwko któremu w danym momencie przychodzi im rywalizować. W historii potyczek Avia – Motor takich personalnych historii było bardzo wiele. Do sztandarowych postaci należy zaliczyć: Ryszarda „Siekierę” Dworzeckiego, Marka „Ułana” Leszczyńskiego czy Jerzego „Krawca” Krawczyka.
aaa
Jak wynika z tej tabeli najlepsze lata dla Avii w meczach derbowych z Motorem to były lata pięćdziesiąte oraz dziewięćdziesiąte ubiegłego stulecia.
Warto jeszcze dodać, że rozegrano 28 derbowych spotkań drugoligowych, w których bilans jest korzystniejszy dla Motoru. Lublinianie wygrali 13 razy, 6 spotkań na swoją korzyść rozstrzygnęli gracze Avii, a dziewięciokrotnie notowano remis. Bilans bramkowy w tych meczach: 35-24 na korzyść Motoru.
* * *
MECZ SEZONU 2006/2007
Avia Świdnik – Motor Lublin 2:0 (1:0)
Przełamanie w derbach
Tego się nikt nie spodziewał. Lider tabeli poległ w Świdniku ze słabo spisującą się w tym sezonie Avią. Jednak jak wiadomo derby rządzą się swoimi prawami, więc nawet niżej notowany zespół w takiej konfrontacji nigdy nie stoi na straconej pozycji. Tak było i tym razem. Świdniczanie, którzy w poprzednich dziewięciu spotkaniach zanotowali zaledwie jedno zwycięstwo nie dali szans swojemu odwiecznemu rywalowi.
nowi w Avii
Bramki: 1:0 Tomasz Jasik – na zdjęciu drugi od lewej (20′), 2:0 Łukasz Misztal (69′-rzut wolny).
Avia: Gieresz, Machnikowski (46′ Czępiński), Bednaruk, Misztal, Szewc, Dziewulski, Pranagal, Wiącek, Lenart (89′ Poźniak), Gromba (84′ Mazurek), Jasik (80′ Rusiecki).
Gdyby we wszystkich meczach podopieczni trenera Marka Maciejewskiego prezentowali taką formę to o wyniki kibice byliby spokojni. Okrasą tego ciekawego widowiska była filmowa bramka jaką w drugiej połowie uderzeniem z rzutu wolnego zdobył Łukasz Misztal. Futbolówka po strzale popularnego „Kaśki” z około 30 metrów trafiła idealnie w okienko bramki „motorowców”. Warto dodać, że z uwagi na bezpieczeństwo na stadion nie została wpuszczona grupa „szalikowców” Motoru, a na znak protestu przeciw takiej decyzji sektor klubu kibica Avii tego dnia także był pusty…
Ten mecz pokazał, że pomimo słabszej postawy we wcześniejszych spotkaniach, zespół nie zapomniał jak się gra w piłkę. Nie było lepszej okazji na przełamanie strzeleckiej niemocy jak wygrana z liderem tabeli. Przed obecnymi rozgrywkami drużyna została przebudowana. W składzie pojawiło się sporo młodych zawodników, którzy potrzebują czasu, aby stać się pełnowartościowymi graczami – ocenił po derbach z Motorem trener Marek Maciejewski.
* * *
Z referatu Jacka Kosierba pt. „Zarys historii piłkarskich meczów derbowych Avia Świdnik – Motor Lublin w latach 1952-2015” wygłoszonego na VI Konferencji Polskiego Towarzystwa Nauk Społecznych o Sporcie, Złoty Potok/Częstochowy, 7-9 września 2015 roku.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button