AKTUALNOŚCI

GOŚCIE Z MOŁDAWII W ŚWIDNIKU

lsw5Dziś Świdnik odwiedziła delegacja piętnastu przedstawicieli samorządów i organizacji pozarządowych z Mołdawii.
To zwycięzcy konkursu „Small Project Fund” Fundacji Solidarności Międzynarodowej, realizowanego przez Centrum Informacyjne dla Władz Lokalnych w Mołdawii. Działalność Centrum finansowana jest ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
– Celem tej wizyty jest przekazanie najlepszych polskich doświadczeń reformy samorządowej, integracji europejskiej, współpracy trójsektorowej i funkcjonowania samorządów. – wyjaśnia Natalia Gmurkowska, koordynator wizyty i Prezes Zarządu Centrum Współpracy Polska-Wschód.
Gości serdecznie przyjęli przedstawiciele Powiatu Świdnickiego w Świdniku w osobach: starosty Dariusza Kołodziejczyka, wicestarosty Waldemara Białowąsa oraz członka Zarządu Leszka Czechowskiego, prezentując samorządowcom wybrane miejsca, które znaczą o prestiżu powiatu.
ZOBACZ WIZYTĘ GOŚCI Z MOŁDAWII:

Rozpoczęto wizytą w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej, gdzie dyrektor Jacek Kamiński pochwalił się m.in. zmodernizowanym Blokiem Operacyjnym i Izbą Przyjęć oraz uzyskaniem prestiżowych certyfikatów i tytułu „Szpital Przyjazny Dziecku”.
Następnie, w I LO im. W. Broniewskiego dyrektor Stanisław Stefańczyk opowiedział gościom o imponujących wynikach swoich uczniów, a także zainteresował zebranych informacjami dotyczącymi utworzenia nowych klas o profilu „personel obsługi naziemnej i pokładowej’.
Kolejnym punktem dzisiejszej wizyty było Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej.
– Znajdujemy się w miejscu, gdzie kształci się zawodowo w jednym z ważniejszych kierunków w powiecie świdnickim. Jest to kierunek technik lotniczy. Trzeba zaznaczyć, że szkoła, jako jedna z niewielu w Polsce, posiada certyfikat uprawniający do szkolenia i egzaminowania technicznego personelu lotniczego. – mówił starosta Dariusz Kołodziejczyk.
Na pytanie delegatów o możliwość przyjęcia uczniów zza wschodniej granicy odpowiedział twierdząco wicestarosta Waldemar Białowąs, wyliczając liczne atrakcyjne kierunki kształcenia, np. mechanik samochodowy w Z.S. W Piaskach, czy „klasa stewardess i stewardów” w I LO oraz przedstawiając możliwość korzystania z internatów przez zagranicznych uczniów.
Z ust reprezentanta samorządu (odpowiednik urzędu starosty w Polsce) Nicolae Molozea z południowo-wschodniego rejonu Stefan Voda padła propozycja rewizyty. Zaproszenie z wdzięcznością przyjął starosta Kołodziejczyk i wicestarosta Białowąs, później długo jeszcze wymieniając spostrzeżenia z gościem.
Ostatnim miejscem, jakie zobaczyli Mołdawianie, był Port Lotniczy Lublin.
Jarosław Zdrojkowski, z-ca dyrektora ds. marketingu lotniska, opowiedział w skrócie o tym jak lotnisko powstawało od podstaw. Zebrani dowiedzieli się m.in., że Port zdobył pierwsze miejsce w konkursie na Ulubieńca Polski w latach 2000-2012 w plebiscycie Życie w Architekturze, jak również o tym, że od momentu uruchomienia działalności obsłużono aż pięćset tysięcy pasażerów.
– Goście są zmęczeni, ale wydają się być bardzo zadowoleni. Delegacja trwa od niedzieli i przebiega intensywnie. Zdążyliśmy odwiedzić już: UM Lublin, Gminy Konopnica, Werbkowice, Gościeradów, UM Zamość, ZAZ w Łęcznej, Majątek Rutka. kilka NGOsów woj. lubelskiego. Wizyta dobiega końca, ale przed nami jeszcze jutrzejsze spotkania w kilku warszawskich fundacjach – mówi Natalia Gmurkowska.

D.C.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button