AKTUALNOŚCIEDUKACJA

GÓRNICZE ŚWIĘTO W ZESPOLE SZKÓŁ W TRAWNIKACH

 
Dzień Górnika, potocznie zwany Barbórką w Polsce obchodzony jest czwartego grudnia, w dniu św. Barbary- patronki dobrej śmierci i trudnej pracy. Zgodnie z tradycją górniczą we wszystkich kopalniach odprawiane są msze święte i tzw. karczmy piwne. Swoje święto obchodzili także uczniowie oraz grono pedagogiczne Zespołu Szkół w Trawnikach, tam bowiem kształcą się przyszli górnicy.
Zespół Szkół w Trawnikach od trzech lat kształci górników w dwóch zawodach: technik górnictwa podziemnego i odkrywkowego. Szkoła prowadzi także kwalifikacyjny kurs zawodowy, w zawodzie górnik eksploatacji podziemnej. To oferta skierowana również do osób dorosłych.- Są to kwalifikacyjne kursy zawodowe. Korzysta z nich młodzież, jak również osoby dorosłe, niekiedy pracujące już w górnictwie. To dla nich sposób na podniesienie kwalifikacji i zdobycie niezbędnego wykształcenia.- wyjaśnia dyrektor ZS w Trawnikach Katarzyna Balcerek. Dlatego też nie dziwi fakt, że placówka świętuje wraz z górnikami.
Tegoroczną Barbórkę tradycyjne rozpoczęto mszą święta w Kościele Parafialnym w Trawnikach. Tuż po niej uroczyście przemaszerowano do budynku szkoły. Obchody górniczego święta, połączone z ceremonią ślubowania oraz akademię barbórkową swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele władz powiatu świdnickiego z Dariuszem Kołodziejczykiem i Waldemarem Białowąsem na czele, dyrektorzy szkół sąsiadujących gmin, jednostek organizacyjnych powiatu świdnickiego, samorządowcy, grono pedagogiczne, uczniowie oraz zaproszenie goście.
– W tej małej ojczyźnie, w gminie Trawniki robicie wspaniałą rzecz, szkolicie w zawodzie górnika. To bardzo ważne. Ze strony Zarządu Powiatu Świdnickiego chcemy pomóc wam w tej pracy, chcemy zainwestować min. w infrastrukturę.- zapowiedział starosta Dariusz Kołodziejczyk. Wicestarosta Waldemar Białowąs podkreślił potencjał placówki, a także docenił zaangażowanie byłej dyrektor Zespołu Szkół w Trawnikach, Elżbiety Kulisz, w powstanie kierunków górniczych. Podziękował również obecnej dyrekcji oraz gronu pedagogicznemu za zaangażowanie i współpracę.
Barbórka to świetny moment, by porozmawiać o przyszłości górnictwa w regionie, a co za tym idzie o kształceniu przyszłych górników.
– Kierunki cieszą się sporym zainteresowaniem.- zapewnia dyrektor Balcerek.- W związku z informacjami o budowie nowej kopalni mamy nadzieję, że chętnych przybędzie.
Obecnie placówka kształci także w innych kierunkach. Jest to:
– 3-letnie Liceum Ogólnokształcące o profilu ogólnym z rozszerzonym językiem angielskim i informatyką
– 3-letnia Zasadnicza Szkoła Zawodowa kształcąca w oddziałach wielozawodowych w zawodach: piekarz, kucharz, fryzjer, sprzedawca, mechanik pojazdów samochodowych, blacharz samochodowy, lakiernik, murarz, technolog robót wykończeniowych w budownictwie, cukiernik i innych
– 2-letnia Szkoła Policealna dla Dorosłych kształcąca w zawodzie: technik administracji, florysta – 1 rok, zaoczna
– OD i DZ – Ośrodek Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego (nauczający teoretycznych przedmiotów      zawodowych na miesięcznych kursach w ramach Zasadniczej Szkoły Zawodowej)
–  3-letnie Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych na podbudowie gimnazjum lub szkoły zawodowej, zaoczne
– Kwalifikacyjne kursy zawodowe w zawodach kształconych w szkole.

Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button