AKTUALNOŚCI

ZWOLNIENIA PRZEZ INTERNET

obrazek116122-139014Od stycznia lekarze będą mogli wystawiać zwolnienia lekarskie przez internet. Tą samą drogą odbiorą je pracodawcy, ale w tym celu muszą uzyskać dostęp do Platformy Usług Elektronicznych ZUS.
Do końca tego roku zakłady pracy, które rozliczają składki za więcej niż pięć osób, mają obowiązek zarejestrować się w PUE, czyli na pue.zus.pl.
– Korzystanie z Platformy jest bezpłatne. To w tym portalu lekarz wystawi choremu elektroniczne zwolnienie lekarskie. Trafi ono natychmiast na profil pracodawcy w PUE i jednocześnie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pracodawca będzie mieć dostęp do archiwalnych zwolnień swoich pracowników. Może też przez internet poprosić ZUS o kontrolę wybranego zwolnienia. – informuje Małgorzata Korba, rzecznik prasowy Oddziału ZUS w Lublinie.
Pracodawca, który nie zarejestruje się w PUE, do końca roku powinien poinformować pracowników, że odbiera zwolnienia lekarskie wyłącznie na papierze. W takiej sytuacji pracownik otrzymać ma od lekarza wydruk elektronicznego zwolnienia. Będzie musiał dostarczyć go w ciągu tygodnia do pracodawcy.
Szczegółowe informacje o elektronicznych zwolnieniach lekarskich i rejestracji w PUE można znaleźć na stronie internetowej zus.pl/eZLA.
 
 
Zdjęcie: Archiwum GO

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button