AKTUALNOŚCI

ŚWIĄTECZNE PRZESTROGI

Okres przedświąteczny to czas zakupów, wyjazdów, ogólnego pośpiechu i zamieszania. W tych dniach pamiętajmy, że okazja czyni złodzieja, dlatego też nie dajmy mu żadnych szans.

Przed nami ostatnie dni przedświąteczne. W okolicy centrów handlowych i Targowiska Miejskiego panuje świąteczna gorączka. Pochłonięci jesteśmy robieniem zakupów i bardzo często pomijamy to, co dzieje się wokół nas. A taki moment to wspaniałe warunki do działania złodzieja.
Kieszonkowcy, włamywacze, złodzieje, bacznie nas obserwując, dobrze wykorzystają chwilę naszej nieuwagi, by wyczyścić nasze kieszenie jak i mieszkanie.
Wybierając się po świąteczne zakupy pamiętajmy by w centrach handlowych, na bazarach i w środkach komunikacji publicznej zachować szczególną ostrożność. Kieszonkowcy najczęściej wykorzystują tłok i nasze rozkojarzenie. Nie chowajmy gotówki w jednym miejscu, nie przechowujmy dokumentów i pieniędzy w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, żakietów czy kurtek. Nie pokazujmy stojącemu obok ile posiadamy pieniędzy w portfelu. Wierzchnie ubranie, jeżeli odkładamy na bok, miejmy w polu widzenia, „pod ręką”. Oglądając towar, dokonując zakupu pamiętajmy o torebce, o portfelu. Nie zostawiajmy tych przedmiotów bez nadzoru. Płacąc, szczególnie kartą płatniczą, pamiętajmy by ją zabrać z lady. Niedopuszczalne jest umieszczanie nr PIN na odwrocie karty, czy też mieć go zapisanego na karteczce, która leży, np. w portfelu, obok karty. Nie chwalmy się gotówką, jaką posiadamy przy sobie. Na zakupy najlepiej udać się z kimś zaufanym, kto doradzi, ale i w potrzebie dopilnuje naszego dorobku. Robiąc zakupy na bazarach czy targowiskach, nie pozostawiajmy szczególnie portfeli w koszyku lub przezroczystej reklamówce.
Okres przedświąteczny to też czas promocji, super okazji. Zanim zdecydujemy o zakupie, doradźmy się innej osoby, sprawdźmy proponowany towar. Dokonując zakupu na raty, czytajmy umowy i oświadczenia, przede wszystkim te maleńkim druczkiem.
Pamiętajmy o tym, że oprócz nas samych łupem złodziei może być także nasze mieszkanie. Wykorzystują oni różne okazje, by wzbogacić się kosztem nieostrożnych osób. Wyjeżdżając na święta do rodziny, zabezpieczmy odpowiednio swój dobytek, ograniczając tym samym ryzyko włamania do minimum. Wzmocnione drzwi wejściowe z dobrym, atestowanym zamkiem to podstawa. Taka inwestycja posłuży nam na lata.
Najlepszym aniołem stróżem jest nasz najbliższy sąsiad, który na święta pozostaje w domu. Powierzmy komplet kluczy zaufanym sąsiadom lub znajomym, którzy mogliby wejść do naszego mieszkania, otworzyć okno, czy zapalić światło od czasu do czasu. To będzie wyraźny sygnał, że mieszkanie nie jest pozostawione bez opieki.
Osobom opiekującym się naszym mieszkaniem zostawmy numer telefonu pod którym będą mogli nawiązać z nami kontakt.
Ponadto nie informujmy wszystkich, że wyjeżdżamy i nie będzie nas w domu przez dłuższy czas. Nie zostawiajmy także wiadomości na automatycznej sekretarce z informacją, że zaplanowaliśmy dłuższy wyjazd. Pozostawianie kluczy pod wycieraczką jest nierozsądne, nawet, gdy wychodzimy tylko na chwilę.
W świątecznym pospiechu pamiętajmy, że oprócz nas są inni, którzy też się spieszą. Apelujemy do kierowców o szczególną ostrożność i „drogową kulturę”. Ostrzegamy, że nie będzie żadnych ulg dla tych, co swoim zachowaniem będą zakłócać ład i porządek publiczny lub też stworzą w inny sposób zagrożenie dla innych osób i mienia.
Wybierając się w podróż środkami komunikacji państwowej pamiętajmy o właściwym zabezpieczeniu dokumentów i pieniędzy. Nie należy całej gotówki trzymać w jednym miejscu najlepiej ją rozłożyć. Bagażu nie zostawiamy bez opieki. W trakcie podróży nie korzystajmy z poczęstunku przygodnie poznanych osób. Nie opowiadajmy nowo poznanym osobom o stanie naszego majątku. Podróżując własnym samochodem pamiętajmy, żeby przed wyjazdem zabrać wszystkich niezbędne dokumenty. Wysiadając z pojazdu nie zostawiajmy na widocznym miejscu przedmiotów, które mogą być przyczyną włamania i kradzieży.
KIEROWCO! PIŁEŚ NIE SIADAJ ZA KIEROWNICĄ.
WIDZIAŁEŚ, ŻE KIEROWCA PIŁ ALKOHOL ZABIERZ MU KLUCZYKI DO AUTA BY NIE WYRUSZYŁ W PODRÓŻ!
Konsekwencje takiego zachowania są ogromne i mają znaczenie na dalsze życie. Nie dajmy się pochłonąć zakupowemu szałowi a wtedy na pewno święta spędzimy w miłej i radosnej, rodzinnej atmosferze.
W każdym przypadku, kiedy poczujemy się zagrożeni, kiedy będziemy świadkami przestępstwa czy wykroczenia zgłośmy to na Policję. Niepokojące sygnały można przekazywać dzwoniąc na nr 997 lub 112.
KPP Świdnik

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button