AKTUALNOŚCI

DZIŚ RUSZYŁA KWALIFIKACJA WOJSKOWA

DSC_6863Kwalifikacja wojskowa w kraju rozpoczęła się wczoraj i potrwa do 29 kwietnia 2016. W naszym regionie Powiatowa Komisja Lekarska będzie prowadzić badania od dziś do końca lutego.
-Spodziewałem się większej kolejki, a przede mną tylko dwie osoby – mówi jeden z wezwanych do kwalifikacji młodych mężczyzn – Z własnej woli tu nie jestem, ale jak trzeba to trzeba – wyznaje.
Wezwanie na kwalifikację wojskową dotyczy głównie młodych mężczyzn urodzonych w 1997 roku. Ponadto będą też wzywani młodzi ludzie z roczników od 1992 do 1996.
-Podczas kwalifikacji sprawdzana jest motoryka psychofizyczna. Lekarz bada wzrok, słuch i prosi o proste ćwiczenia fizyczne, np. zrobienie kilku przysiadów. Gdy zachodzi taka potrzeba kandydat do rezerwy jest kierowany na bania specjalistyczne – tłumaczy Anna Mrozik, sekretarz komisji – Jeśli chodzi o kobiety, to wezwane zostaną studentki lub absolwentki szkół i uczelni medycznych, weterynaryjnych czy psychologii.
DSC_6854Na badania można stawić się już od godziny 7.00 rano, przy ul. Wyszyńskiego 14 w Świdniku. Należy mieć ze sobą dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i zdjęcie do książeczki wojskowej, a w przypadku długotrwałej choroby także dokumentację medyczną. Przewodniczącym Powiatowej Komisji Lekarskiej jest lek. med. Jerzy Psionka.
Mieszkańcy poszczególnych gmin będą przyjmowani następująco:
 
Gmina Świdnik 2 – 10.02
Gmina Piaski 11 – 12.02
Gmina Małgiew 12 – 16.02
Gmina Rybczewice 17.02
Gmina Trawniki 18 – 19.02
22 lutego ma być dodatkowym dniem zarezerwowanym wyłącznie na badania kobiet.
DSC_6849Kwalifikacja nie ma nic wspólnego z poborem, bo w Polsce wojsko jest zawodowe. Jednak unikanie kwalifikacji może poskutkować grzywną.
Badania lekarskie mają na celu określić zdolność do służby w przypadku zagrożenia zbrojnego na terenie kraju.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button