AKTUALNOŚCI

PROBLEM Z KREDYTEM MIESZKANIOWYM? RUSZA FUNDUSZ WSPARCIA KREDYTOBIORCÓW

Kredytobiorcy w trudnej sytuacji mogą otrzymać do 1,5 tys. zł, maksymalnie przez 18 miesięcy<br>
Fotolia
Kredytobiorcy w trudnej sytuacji mogą otrzymać do 1,5 tys. zł, maksymalnie przez 18 miesięcy
Fotolia
Od piątku, 19 lutego w placówkach odpowiednich kredytodawców, którzy udzielili kredytów mieszkaniowych można składać wnioski o pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.
O pomoc mogą się ubiegać osoby fizyczne, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, a są zobowiązane do spłaty rat kredytu mieszkaniowego stanowiącego znaczne obciążenie budżetu gospodarstwa domowego. Nie ma przy tym znaczenia, czy kredyt jest złotowy, czy walutowy.
Zgodnie z przepisami kredytobiorcy w trudnej sytuacji mogą otrzymać pomoc do 1,5 tys. zł miesięcznie, maksymalnie przez 18 miesięcy. Pomoc będzie zwrotna, ale nieoprocentowana. Zwrot ma następować po dwóch latach od jej udzielenia i może zostać rozłożony na osiem lat. Decyzje w sprawie udzielania wsparcia dla kredytobiorców podejmuje Bank Gospodarstwa Krajowego.
Z raportu NBP „Zasobność gospodarstw domowych w Polsce” wynika, że w naszym kraju zadłużonych jest około 37 proc. gospodarstw domowych, z czego 12,1 proc. posiada kredyty mieszkaniowe. Przeciętny, liczony medianą, poziom zadłużenia kredytem mieszkaniowym wynosi 104 tys. zł.
Z danych banku centralnego wynika również, że wśród 12,1 proc. gospodarstw domowych deklarujących zadłużenie kredytem mieszkaniowym, 10,8 proc. finansuje w ten sposób nieruchomość stanowiącą główne miejsce zamieszkania, a tylko 1,6 proc. – inną posiadaną nieruchomość.
W zdecydowanej większości przypadków (ok. 96 proc.) dług jest zabezpieczony hipoteką na finansowanej nieruchomości.
Wśród zadłużonych z tytułu kredytu mieszkaniowego, 83 proc. reguluje swoje zadłużenie w walucie krajowej (10,1 proc. ogółu gospodarstw domowych), a 17 proc. (2,2 proc. ogółu) w walucie obcej, w tym zdecydowana większość kredytobiorców walutowych spłaca kredyt we frankach szwajcarskich.
Zadłużenie kredytobiorców walutowych stanowi 24,3 proc. całkowitego zadłużenia z tytułu kredytu mieszkaniowego.
Więcej o Funduszu Wsparcia Kredytobiorców: https://www.bgk.pl/osoby-fizyczne/fundusz-wsparcia-kredytobiorcow/
mp/Kurier PAP
http://kurier.pap.pl
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button