AKTUALNOŚCIEDUKACJA

ZAADOPTUJ PSA ZE SCHRONISKA

Problem bezdomnych zwierząt dotyczy każdej gminy w Polsce, niektóre mają własne schroniska, inne jak nasza gmina muszą płacić za utrzymanie bezdomnych psów schroniskom. Gmina Mełgiew w każdym roku ponosi wysokie koszty utrzymywania psów w schronisku. W 2015r. koszt ten wyniósł 252 000 zł, natomiast w lutym 2016r. w ogłoszonym przetargu na hotelowanie bezpańskich psów wpłynęła jedna oferta na kwotę 380 000 zł.
DSC03184To stanowczo za dużo, biorąc pod uwagę, że na stypendia dla dzieci przeznaczamy kwotę 20 000zł, a na współpracę ze stowarzyszeniami przeznaczamy tylko 50 000zł rocznie, dlatego wyszedłem z inicjatywą rozwiązania tego problemu. Na terenie naszego powiatu nie ma takich obiektów, które by we właściwy sposób wypełniały funkcję schronisk. Samorządy mają z tym spory kłopot
– mówi wójt Gminy Mełgiew Ryszard Podlodowski.
Obecnie w Krzesimowskim schronisku przebywa 122 pieski odłowione z terenu naszej gminy. Wójt Gminy Mełgiew prowadzi kampanię adopcyjną pod hasłem „Zaadoptuj psa ze schroniska”, w której nowy właściciel psa wyłapanego z naszego terenu otrzyma rekompensatę części kosztów utrzymania psa w wysokości do 200 zł. Rekompensata wypłacana będzie po podpisaniu umowy adopcyjnej z Gminą Mełgiew, a nowy właściciel będzie miał 6 miesięcy na realizację rekompensaty od dnia podpisania umowy adopcyjnej i przedstawienie faktur za zakup karmy, akcesoriów dla psa lub wykonaniu zabiegów weterynaryjnych. Oczywiście rekompensata części kosztów poniesionych na utrzymanie psa nie może być pretekstem do zdobycia kilkuset złotych, urząd nie da pieniędzy od razu do ręki. Będą wydane na podstawie faktur, wyłącznie jako zwrot kosztów poniesionych w związku z adoptowanym zwierzęciem, np. zakup karmy czy usług weterynaryjnych.
Liczy się odpowiedzialna opieka nad czworonogiem, która również kosztuje i warto wspierać osoby, które się tego podejmują – mówi wójt Gminy.
Pies, to najlepszy przyjaciel człowieka. Program dopiero ruszył, a kilka mełgiewskich pupili już znalazło swój dom. Jako pierwsza zaadoptowała pieska Magdalena Narodowiec, która jest właścicielem dwóch czworonogów.
Pies, to nie zabawka. Decydując się na psa musimy mieć świadomość, że nie będzie łatwo, szczególnie jeśli jest to pies ze schroniska, któremu trzeba poświęcić wiele czasu. Bardzo ważne jest, aby zwierzęta były częścią życia i dorastania dziecka. Opieka nad zwierzakiem pomoże dziecku zrozumieć, iż wszystkie istoty żyjące mają podobne potrzeby. Moje dzieci mają wiele zwierzątek, mniejszych i większych, ale najważniejsza jest odpowiedzialność i opieka nad każdym z nich.20160308_165901
Ostatnio dołączyła do nas SARA, czarny kudłacz z Gminy Mełgiew, który nieufnie podchodził do człowieka. Po tygodniu obserwacji zaczęła merdać ogonem, szczekać i bawić się z dziećmi. Z każdym dniem jest coraz lepiej, ale od człowieka potrzeba wiele miłości i cierpliwości, aby pies odwdzięczył się wielkim przywiązaniem – mówi Magdalena Narodowiec.
Urząd Gminy Mełgiew zachęca do adopcji piesków odłowionych z terenu naszej gminy, które obecnie przebywają w Krzesimowskim Schronisku.
Edyta Śledź

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button