AKTUALNOŚCI

CORAZ MNIEJ DRZEW W ŚWIDNIKU!

Co od kilku miesięcy dzieje się z zielenią w Świdniku?- zastanawia się jeden z mieszkańców Świdnika, który prześledził sytuację wycinki drzew w mieście. Efekty obserwacji mocno go zaniepokoiły.
– W ciągu trzech miesięcy Świdnik został pozbawiony ogromnej ilości drzew z centrum miasta i okolic, w takiej skali nie miało to chyba jeszcze miejsca. Zostało wyciętych ponad 12 drzew przy ulicy Głowackiego, około 10 (w tym jedno piękne wielkie drzewo) ze skwerku za sądem. Prawdopodobnie do ścięcia zostały też oznaczone (jeżeli brać pod uwagę numery na pniach to będzie ponad 40) drzewa przy ulicach Kościuszki i Kopernika – a nie są to drzewa chore– informuje zatroskany mieszkaniec.
Z takimi pytaniami, właśnie o te, konkretnie wskazane miejsca nasza redakcja zwróciła się do Magdaleny Borowiec-Różyckiej z Wydziału Mienia Komunalnego UM. W odpowiedzi czytamy, że drzewa przy ul. Głowackiego, Kościuszki, czy Kopernika są usuwane przez Spółdzielnię Mieszkaniową, która złożyła do UM wniosek o wydanie zezwolenia na usunięcie kilkudziesięciu drzew i otrzymała decyzję zezwalającą na usunięcie części z nich. W przypadku drzew najcenniejszych, bądź takich, których usunięcie nie było dostatecznie uzasadnione, SM otrzymała odmowę wydania zezwolenia– Najważniejsze powody to zły stan zdrowotny drzew, lokalizacja przyczyniająca się do znacznych uciążliwości (zacienienie, zawilgocenie mieszkań itp.), zagrożenie powodowane przez drzewa oraz wskazania Sanepidu oraz WIOŚ w związku ze znacznym i zagrażającym zdrowiu mieszkańców zanieczyszczeniem powodowanym przez ptasie odchody. Zapewniam, że każde drzewo zostało indywidualnie ocenione i opisane przed podjęciem decyzji o jego usunięciu, a tryb wydawania zezwoleń na usunięcie drzew jest zgodny i szczegółowo opisany w ustawie o ochronie przyrody- wyjaśnia Magdalena Borowiec-Różycka.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button