AKTUALNOŚCIEDUKACJA

NAJWIĘKSZY SUKCES TEGO ROKU – „BRONEK” WYGRAŁ EUROSCOLĘ I JEDZIE DO STRASBURGA!

Euroscola to Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej. Parlament Europejski zaprasza młodzież z krajów członkowskich Unii Europejskiej do udziału w sesji plenarnej Parlamentu w Strasburgu. Konkurs umożliwia uczniom odwiedzenie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu i zapoznanie się z jego pracą.

10 zwycięskich szkół, a wśród nich I Liceum Ogólnokształcące im. W. Broniewskiego w Świdniku. Nauczycielka wiedzy o społeczeństwie Elżbieta Derek już po raz drugi zwyciężyła z uczniami w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Unii Europejskiej pt. Euroscola. Po raz pierwszy uczniowie „Bronka” wygrali w konkursie wiosną 2013 r. Wyjazd do Francji odbył się w grudniu 2013 r., a sama wizyta w Parlamencie w Strasburgu 13 grudnia 2013 r. Tym razem Parlament Europejski młodzież z I Liceum odwiedzi w maju 2017 roku.

fot bronek

W mijającym roku szkolnym powstało nowe koło zainteresowań: koło historyczno-politologiczne. Jego członkowie, uczniowie głównie klas pierwszych mają na swoim koncie tytuł laureata w Wojewódzkim Konkursie Debat Oxfordzkich, teraz mogą dołączyć spektakularne zwycięstwo w konkursie ogólnopolskim. Do zmagań przygotowywali się bardzo starannie. Od początku II semestru analizowaliśmy tematy, które zawsze występują w tym konkursie – mówi Elżbieta Derek, opiekunka politologicznych prymusów – były to tematy dotyczące ustrojów politycznych, państw europejskich, doktryn politycznych, systemów wyborczych, Unii Europejskiej, jej organów i funkcjonowania, traktatów europejskich, instytucji, historii integracji, gospodarki i ekonomii, społeczeństwa Europy, historia krajów członkowskich UE, zagadnień z geografii, kultury, zabytków, sławnych ludzi, ciekawostek, jednym słowem wszystkiego. Zagadnień było bardzo dużo. Konkurs wymaga od uczestników bezwzględnej biegłości w bardzo rozległej wiedzy. W kwietniu 2016 roku uczniowie wzięli udział w eliminacjach. Zespół rozwiązywał quiz Euroscoli, w którym liczyła się poprawność merytoryczna odpowiedzi i czas ich udzielenia. W skład zwycięskiej drużyny wchodzą: Wojciech Radek (1c), Bartosz Sterniczuk (1c), Natalia Karpiuk (1a), Aleksander Kowalczyk (1a), Konrad Kwiatkowski (1a), Mateusz Klimek (1a), Damian Łagowski (2c) i Jakub Budzyński (1c). Dzięki ich wiedzy i ambicjom na bezpłatną wycieczkę do Strasburga pojedzie 24 uczniów „Bronka”. Aby zakwalifikować się na listę uczestników trzeba będzie jednak spełnić wiele warunków związanych z umiejętnościami językowymi i wiedzą z zakresu politologii. Zostaną one określone w wewnątrzszkolnym regulaminie, który umożliwi wyjazd najlepszym uczniom, tym samym wycieczka do Strasburga będzie formą wyróżnienia i nagrody za pracę.

Gratulujemy nauczycielce i uczniom!

(I LO Świdnik)

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Reklama