AKTUALNOŚCI

BEZPIECZEŃSTWO W RACY FINANSOWANE Z ZUS

zus
Przedsiębiorcy chcą zadbać o bezpieczeństwo swoich pracowników. Świadczy o tym ogrom projektów, które wpłynęły do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z wnioskiem o dofinansowanie. Już dziś pokrywają one pełną pulę prawie 48 mln zł, którą ZUS ma do rozdysponowania w tym roku. Zakład nadal przyjmuje jednak wnioski.
Przedsiębiorcy (płatnicy składek) mogą ubiegać się o wsparcie projektów, które mają podnieść poziom bezpieczeństwa w pracy. Są to projekty: inwestycyjne, doradcze oraz inwestycyjno-doradcze. Poziom dofinansowania, w zależności od wielkości firmy, waha się od 20 do 90 procent, a kwotowo – od 40 tys. do nawet 500 tys. zł.
Kwota zarezerwowana na ten cel w budżecie ZUS wyniosła w tym roku 47,7 mln zł. Była wyższa od puli środków z 2015 roku aż o 11 mln zł. Zainteresowanie podniesieniem bezpieczeństwa pracy przy wsparciu ZUS było jednak wśród przedsiębiorców na tyle duże, że już dziś cała tegoroczna pula pieniędzy została zarezerwowana. Od stycznia do połowy czerwca do Zakładu wpłynęło ponad 3 tys. wniosków. To niewiele mniej niż w całym ubiegłym roku. ZUS podpisał już 315 umów, a kolejne 120 dostało pozytywną ocenę ekspertów.
– Wnioski nadal można składać. Przedsiębiorcy muszą jednak pamiętać, że finansowanie kolejnych spływających wniosków, które zyskają pozytywną ocenę ekspertów, będzie możliwe dopiero w następnym roku. Natomiast liczba możliwych do realizacji w przyszłym roku projektów zależy od puli środków, jaką Parlament uwzględni w budżecie ZUS na poprawę bezpieczeństwa pracy – informuje Małgorzata Korba, rzecznik prasowy Oddziału ZUS w Lublinie.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button