36 ROCZNICA ŚWIDNICKIEGO LIPCA
Uroczystym złożeniem kwiatów pod pomnikiem „Świdnickiego Lipca” rozpoczęto obchody 36 rocznicy Świdnickiego Lipca. Był to słynny protest, który zapoczątkował strajki w innych zakładach w regionie. Działania w Świdniku doprowadziły do tzw. Sierpnia ’80 i powstania Solidarności.
8 lipca 1980 roku, o godzinie 9.30. osiemdziesięciu pracowników Wydziału Obróbki Mechanicznej W-320 WSK PZL- Świdnik przerwało pracę. Okazało się, że musieli za jedzenie zapłacić więcej, bo w barze podnieśli ceny i to, aż o 60 procent. Dzień wcześniej władze zapowiedziały, że w punktach żywienia zbiorowego ceny nie wzrosną. Po raz kolejny nie dotrzymano obietnicy. Pracownicy w geście buntu zdecydowali o rozpoczęciu strajku. Po kilku godzinach strajk objął całą załogę. Po kilku dniach protestowała już cała Lubelszczyzna: 150 zakładów pracy. Tak rozpoczęły się działania w Świdniku, które doprowadziły do tzw. Sierpnia ’80, powstania Solidarności, a w konsekwencji do zmian politycznych w całej Europie Środkowo-Wschodniej.
Co roku na pamiątkę tych wydarzeń przedstawiciele władz, instytucji, związkowcy, pracownicy PZL- Świdnik składają wiązanki pod pomnikiem „ Świdnickiego Lipca”, który znajduje się na terenie świdnickiego zakładu. Nie inaczej było dzisiaj, władze powiatu świdnickiego reprezentował członek zarządu- Leszek Czechowski. A już w niedzielę, w ramach obchodów 36. rocznicy Świdnickiego Lipca będzie można min. wziąć udział w akcji honorowego oddawania krwi i rejestracji dawców szpiku kostnego. W ambulansie RCKiK , który będzie oczekiwał na chętnych przy kościele pw. NMP Matki Kościoła w godzinach od 8.15 do 14.oo. również będzie można się zarejestrować, jako potencjalny dawca szpiku kostnego.