AKTUALNOŚCI

PLANTATORZY OWOCÓW: „TO JEST WALKA O PRZETRWANIE”

DSC_5903Rozpoczął się już zbiór porzeczki. Plantatorzy przygotowują się do zbioru maliny jesiennej. O ciężkiej i mało opłacalnej pracy opowiadają rolnicy z gminy Piaski.
Eksperci przewidują, że cena zarówno czarnej porzeczki jak też wiśni powinna być wyższa niż w ubiegłym roku, bo owoców tych jest mniej. Proponowane stawki dalekie są jednak od oczekiwań producentów.
– W zeszłym roku czarna porzeczka kosztowała w skupie 30-40 gr. W tym to od 80 gr do 1 zł. Kto ma większe gospodarstwo może z zakładami skupowymi pertraktować. To jednak wciąż za mało. Jak zakładałem plantację czarna porzeczka była po 5zł! – żali się Arkadiusz Kasprzak, rolnik z gminy Piaski.
Zenon Kasprzak uprawia malinę jesienną od 10 lat. Zajmuję się również skupem owoców.
– Uprawa porzeczki czarnej po 80 gr na pewno opłacalna nie jest. Kosztowna jest praca, nawozy, opryski. Uprawa tego owocu zaczyna być opłacalna od ok 2 zł za kg. – tłumaczy – Ten rok na pewno był lepszy dla truskawki, bo kosztowała od 2 zł do 3,50 zł. W zeszłym roku natomiast 2 – 2,70 zł. To też dobry czas dla czerwonej porzeczki, która zaczęła się od 1,40 zł do 2,20 zł, ale w naszym rejonie uprawia się jej mało, króluje jednak czarna.
Malina letnia kosztowała w zeszłym roku 6,30 zł, a jesienna 11 zł. Myślę, że 6-7 zł za malinę to już dobra cena. – mówi Zenon Kasprzak z Kozic Górnych.
DSC_5873Pan Leszek Łykus zajmuje się uprawą roślin jagodowych, głównie porzeczki czerwonej, czarnej, malin, wiśni i agrestu.
Przy dobrej organizacji i przy 16-godzinnym dniu pracy zbiera dziennie przy pomocy kombajnu owoce z obszaru do 4 ha.
– Pogoda ma tu decydujące znaczenie. Na razie jest odpowiednia wilgotność, zobaczymy co będzie dalej. Niestety mamy nietypowe zimy – długie, bezmroźne, za to zimne wiosny, a w lecie gwałtowne burze i gradobicie – analizuje pan Leszek. – Jeśli chodzi o wiśnie, to plon jest zbliżony do zeszłorocznego, ale wielu znajomych plantatorów burze i gradobicie plonu pozbawiły. Według mnie cena za ten owoc zapowiada się na 1-1,50 zł za kg. Niestety, generalnie jest to mało opłacalne – tłumaczy Leszek Łykus, rolnik z gminy Piaski. – Natomiast owocem, który miał najgorszą cenę jest agrest, bo skup rozpoczął się ceną 1,20 zł, a skończył na cenie 60 gr. To już w ogóle nieopłacalne. Jeszcze 5 – 6 lat temu było naprawdę znaczniej lepiej. Dziś to właściwie walka o przetrwanie. – kwituje rolnik z Piask.
 

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button