AKTUALNOŚCI

W WAKACJE MOŻESZ MIEĆ WOLNE OD SKŁADEK

office-1548292_1280
Wakacje to dla Twojego biznesu martwy okres? Pamiętaj, że kiedy firma nie działa, możesz nie płacić składek na ubezpieczenia. Trzeba najpierw zawiesić działalność gospodarczą.
Dla wielu osób prowadzących własną działalność gospodarczą wakacje to czas, gdy o klientów i przychody jest bardzo trudno. Część przedsiębiorców decyduje się w tym okresie na zawieszenie działalności. – Firma jest wtedy całkiem nieaktywna, ale przedsiębiorca nie musi płacić składek na ubezpieczenia społeczne.
Jeśli przerwa w działalności obejmuje cały miesiąc kalendarzowy, to za ten miesiąc nie płaci również składki zdrowotnej – wyjaśnia zastępca dyrektora Oddziału ZUS w Lublinie ds. dochodów Dariusz Mańko. W maju z opcji zawieszenia działalności skorzystało 819 przedsiębiorców z województwa lubelskiego. W całym kraju – ponad 17,6 tys. osób.
Działalność gospodarczą może zawiesić przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników. Przerwa może trwać od 30 dni do maksymalnie 24 miesięcy. – Niektórzy przedsiębiorcy próbują zawieszać działalność na mniej niż 30 dni. Przypominam, że takie działanie będzie nieskuteczne. Krótszy okres zawieszenia jest możliwy tylko wtedy, gdy obejmuje w całości luty, czyli jedyny miesiąc w kalendarzu, który ma mniej niż 30 dni – dodaje dyrektor Mańko.
Przedsiębiorca zgłasza zawieszenie w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (w urzędzie gminy/miasta albo przez internet). Wznowienie działalności odbywa się tą samą drogą.
ZUS

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button