AKTUALNOŚCI

CO BĘDZIE DALEJ Z POMNIKIEM?

pomnikCo będzie dalej z pomnikiem „ Bolka i Lolka”? Po raz kolejny rozgorzała dyskusja na temat tego, czy monument powinien zniknąć z mapy miasta.
Podczas wrześniowej sesji Rady Miasta wiceprzewodniczący rady, Aleksander Suski zaproponował, by rozważyć usunięcie żołnierzy z pomnika przy Grobie Nieznanego Żołnierza, na placu Konstytucji 3- go Maja. – Rozmawiałem z przedstawicielami środowisk kombatanckich. Oni są za tym, żeby pomnik zlikwidować- powiedział Suski.  Radny wytknął również obecny stan monumentu. Sugerował, by pomnik oczyścić z mchu i brudu.
Temat usunięcia pomnika lub jego części oburzył niektórych mieszkańców. Na portalu społecznościowym powstała grupa pod nazwą „ Łapy precz od pomnika Żołnierza Polskiego w Świdniku! ” Według żyjącego autora pomnika prof. Stanisława Mieleszko postacie żołnierzy na cokole pomnika symbolizują dwie polskie armie walczące z faszyzmem…Pomnik jest wpisany w świadomość mieszkańców Świdnika nie tylko, jako miejsce pamięci, ale także punkt spotkań rodzinnych oraz jest nierozerwalnie związany z historią miasta. HISTORII ZMIENIĆ SIĘ NIE DA NAWET WALCZĄC Z POMNIKAMI!”- czytamy na stronie.- Jako mieszkańcy Świdnika PROTESTUJEMY przeciwko zamiarze likwidacji tego pomnika. Historii nie wyrzuca się na śmietnik.- pisze Grzegorz Świerczyński. Zwolennicy inicjatywy przeprowadzili wczoraj akcję rozwieszania plakatów w obronie monumentu. Co na to przedstawiciele ratusza?- Obecnie jest prowadzona dyskusja nad odnowieniem pomnika bądź zmianą jego bryły w kontekście rewitalizacji całego Placu Konstytucji 3 maja i zbliżającej się rocznicy 100- lecia odzyskania niepodległości w 1918 roku.
Do sprawy wrócimy.
Zapisz

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker
Reklama