AKTUALNOŚCI

CO BĘDZIE DALEJ Z POMNIKIEM?

pomnikCo będzie dalej z pomnikiem „ Bolka i Lolka”? Po raz kolejny rozgorzała dyskusja na temat tego, czy monument powinien zniknąć z mapy miasta.
Podczas wrześniowej sesji Rady Miasta wiceprzewodniczący rady, Aleksander Suski zaproponował, by rozważyć usunięcie żołnierzy z pomnika przy Grobie Nieznanego Żołnierza, na placu Konstytucji 3- go Maja. – Rozmawiałem z przedstawicielami środowisk kombatanckich. Oni są za tym, żeby pomnik zlikwidować- powiedział Suski.  Radny wytknął również obecny stan monumentu. Sugerował, by pomnik oczyścić z mchu i brudu.
Temat usunięcia pomnika lub jego części oburzył niektórych mieszkańców. Na portalu społecznościowym powstała grupa pod nazwą „ Łapy precz od pomnika Żołnierza Polskiego w Świdniku! ” Według żyjącego autora pomnika prof. Stanisława Mieleszko postacie żołnierzy na cokole pomnika symbolizują dwie polskie armie walczące z faszyzmem…Pomnik jest wpisany w świadomość mieszkańców Świdnika nie tylko, jako miejsce pamięci, ale także punkt spotkań rodzinnych oraz jest nierozerwalnie związany z historią miasta. HISTORII ZMIENIĆ SIĘ NIE DA NAWET WALCZĄC Z POMNIKAMI!”- czytamy na stronie.- Jako mieszkańcy Świdnika PROTESTUJEMY przeciwko zamiarze likwidacji tego pomnika. Historii nie wyrzuca się na śmietnik.- pisze Grzegorz Świerczyński. Zwolennicy inicjatywy przeprowadzili wczoraj akcję rozwieszania plakatów w obronie monumentu. Co na to przedstawiciele ratusza?- Obecnie jest prowadzona dyskusja nad odnowieniem pomnika bądź zmianą jego bryły w kontekście rewitalizacji całego Placu Konstytucji 3 maja i zbliżającej się rocznicy 100- lecia odzyskania niepodległości w 1918 roku.
Do sprawy wrócimy.
Zapisz

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Zobacz również

Close
Back to top button
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker
Reklama