AKTUALNOŚCIEDUKACJA

Historia świdnickiego lotnictwa w PCEZ

Dziś w Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej im. Z. Puławskiego w Świdniku odbyło się otwarcie wystawy tematycznej poświęconej historii lotnictwa i sytuacji obecnej lotnictwa na terenie Lubelszczyzny, która została wykonana w ramach projektu pt. „Rozwój potencjału gospodarczego Powiatu Świdnickiego poprzez utworzenie inkubatora lotniczego”.

Wystawę w wersji multimedialnej można zobaczyć pod poniższym linkiem:

http://www.sil.org.pl/pl/films/view?id=2

Do tej pory wystawa prezentowana była jedynie w Miejskim Ośrodku Kultury w Świdniku, zaś dziś rozpoczęło się jej tournée po szkołach Powiatu Świdnickiego. – Nie bez przyczyny pierwszą szkołą, której uczniowie mogą zapoznać się z historią lotniczego miasta prezentowaną na 16-tu dużych bannerach jest PCEZ – mówił wicestarosta Waldemar Białowąs – jest to jedyna szkoła lotnicza w naszym powiecie, a jej uczniom ta tematyka jest szczególnie bliska.

reklama reklama

Najważniejszymi gośćmi spotkania byli członkowie Klubu Seniorów Lotnictwa. W ich imieniu prezentację przedstawił Stanisław Malczyk. Obecni byli też m.in. prezes Leszek Stachowiak, Zofia Bartnik – obecnie ucząca zawodów lotniczych w PCEZ, Nikodem Buchowiecki, Kazimierz Patrzała, Krzysztof Komenda i Jan Kosior . W spotkaniu uczestniczył też Ryszard Kasperek, urodzony w 1931 roku zdobywca tytułu „Najsympatyczniejszego Instruktora Lotniczego” konkursu wśród czytelników „Skrzydlatej Polski” (w 1998 roku). Ryszard Kasperek to członek lotniczego Klanu Kasperków: jego brat Stanisław oraz syn Janusz byli wybitnymi pilotami akrobacyjnymi.

Wystawę obejrzeli też uczniowie PCEZ-u oraz Gimnazjum Nr 1 w Świdniku. – Dzisiejsze spotkanie właśnie dla gimnazjalistów jest szczególnie interesujące. Mogą poznać historię ludzi, którzy tworzyli ich miasto, często jeszcze żyjących sąsiadów, dziadków, znajomych – mówił wicestarosta – przez bliskość Portu Lotniczego i PZL Świdnik tematyka lotnicza jest wciąż bliska wszystkim mieszkańcom Powiatu Świdnickiego – dodawał . Dyrektor Anna Goral gorąco zachęcała do zainteresowania się awioniką i podjęcia nauki w jedynej szkole naszego powiatu, która kształci w kierunkach lotniczych. Tym bardziej, że w ofercie PCEZ-u po podpisaniu listu intencyjnego z Portem Lotniczym znajduje się tak atrakcyjny kierunek jak technik lotniskowych służb operacyjnych, który z pewnością należy do zawodów przyszłości.

Seniorzy z rozrzewnieniem i wzruszeniem wspominali dawne czasy świetności lokalnego przemysłu lotniczego, nieco ubolewając nad jego obecna kondycją. Wszyscy jednak zgodnie przyznali, idea pokazywania młodzieży żywej historii Świdnika to doskonały pomysł na zainteresowanie ich tematyką awioniki, co być może będzie początkiem nowej lotniczej historii naszego regionu.

(dp)

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close