AKTUALNOŚCIEDUKACJA

Święto Patrona I Liceum w Świdniku – Władysława Broniewskiego w nowej odsłonie

10 lutego przypada 55 rocznica śmierci Władysława Broniewskiego, polskiego poety, patrona I Liceum w Świdniku. Z tej okazji co roku nauczyciele języka polskiego organizują szereg edukacyjnych i kulturalnych imprez, których zwieńczeniem jest Święto Patrona Szkoły. W tym roku zdecydowali się na realizację ogromnego projektu, mającego na celu aktywizację uczniów. W siedmiu salach lekcyjnych uczniowie przygotowali sale wystawowe poświęcone różnym etapom życia i konkretnym zagadnieniom związanym z Władysławem Broniewskim.
W każdej sali przygotowano także tematyczną prezentację multimedialną wzbogaconą muzyką. W piątek, 10 lutego uczniowie i ich wychowawcy wyruszyli w niesamowitą podróż. W sali nr 6 zaaranżowano wystawę dotyczącą dzieciństwa i młodości patrona – szlacheckiej rodziny, wykształcenia, nauki, młodzieńczych pasji. Szczególną atmosferę miejsca podkreślono poprzez dekoracje i rekwizyty związane z tym etapem życia człowieka – zabawki, klocki, rower, czy książki dla dzieci. Sala nr 7 natomiast poświęcona została trudnym chwilom w życiu Władysława Broniewskiego. Uczniowie mówili tu o bardzo ciężkich życiowych doświadczeniach poety – śmierci żony, niespodziewanej śmierci córki, alkoholizmie artysty, jego załamaniu nerwowym. Ekspozycja tematycznie związana była z bólem, cierpieniem, nieszczęściem – palące się świece, klepsydry, zdjęcia, kaftan. Salą nr 8 zawładnęły kobiety – dosłownie, ponieważ poświęcona była kobietom życia poety – trzy żony, dwie córki, liczne przyjaciółki i znajome. Władysław Broniewski prowadził bardzo bogate życie towarzyskie, więc było o czym posłuchać i co pooglądać.

Sala geograficzna przysposobiona została w taki sposób, by uczniowie przedstawić mogli rolę podróży w życiu płockiego poety – narty, hamak, rower, busole i inne rekwizyty miały pokazać, jak dużo czasu Władysław Broniewski poświęcił podróżom – Anglia, Francja, Włochy, Kazachstan, Irak, Iran i Palestyna to tylko niektóre z miejsc przez niego odwiedzonych. Sala historyczna na kilka godzin stała się prawdziwym wojskowym centrum dowodzenia – tematycznie związana była z wojskiem. Kapitan Broniewski walczył w Legionach, był internowany, służył także w Armii generała Andersa, a to tylko kilka szczegółów z bardzo bogatego w wydarzenia epizodu wojskowego w jego życiu. Atmosferę podkreślały tu bardzo liczne i autentyczne eksponaty – nosze wojskowe, manekin, siatka maskująca, maski gazowe, mundury, czy broń. Sala 39 zamieniła się w pracownię twórczą artysty – maszyny do pisania, obrazy, książki, lampki podkreślały nastrój intymności i zadumania. W takiej atmosferze uczniowie wysłuchiwali prezentacji dotyczącej twórczości patrona – kolejnych etapów, poszukiwania własnej ścieżki, czy szczególnie niesprawiedliwych i mylących uproszczeń, które narosły wokół dorobku twórczego autora „Bagnetu na broń”. Najsłodsza była sala nr 40. Poświęcona została ciekawostkom z życia patrona. Każda ciekawostka natomiast została dołączona do porcji ciasta, oczywiście ulubionego przez artystę. Uczniowie, częstując się ciastkiem, obejrzeć mogli prezentację klasy humanistycznej, która wygrała tegoroczny Szkolny Konkurs Wiedzy o Patronie i Szkole.
Po zwiedzeniu wszystkich sal wystawowych i obejrzeniu prezentacji uczniowie wysłuchali koncertu poezji Władysława Broniewskiego, który przyjął formułę koncertu międzyszkolnego. Przed publicznością wystąpili we własnych aranżacjach uczniowie z Gimnazjum nr 1, Zespołu Szkół Nr 1 i I LO.
To nie koniec atrakcji wynikających z uroczystości rocznicowych. Na korytarzu I piętra można oglądać dziesiątki prac uczniów  którzy przygotowali je w ramach wiedzy o kulturze. Przebogata kolekcja prac artystycznych obejmuje eksponaty z masy solnej, drewna, prace plastyczne tj. portrety, kolaże, wydzieranki, grafiki komputerowe, czy plakaty. Szczególnie interesująca jest manga związana tematycznie z życiem Broniewskiego.
Projekt nie zostałby zrealizowany z takich rozmachem gdyby nie nieoceniona pomoc wielu osób. Dyrektor I Liceum Stanisław Stefańczyk składa szczególne podziękowania za udostępnienie przedmiotów związanych z wojskowością na uroczystości szkolne Januszowi Firoszowi- inspektorowi do spraw wojskowych i obronnych w Urzędzie Gminy Mełgiew, Michałowi Kameli- mł. insp. Związku Strzeleckiego 2063 w Świdniku im. Józefa Franciszka ps. Lalek, Łukaszowi Stachyrze- kolekcjonerowi czapek służb mundurowych i innych nakryć głowy, bryg. Sławomirowi Kowalczykowi- Komendantowi Powiatowej Straży Pożarnej w Świdniku, mł. bryg. Piotrowi Łowickiemu- Dowódcy Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej PSP w Świdniku oraz Ryszardowi Podlodowskiemu- Wójtowi Gminy Mełgiew.
 
(I LO w Świdniku)

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close