AKTUALNOŚCI

Odpowiedź ministra nie satysfakcjonuje związkowców. Po raz kolejny piszą do świdnickiego posła

Byli pracownicy PZL- Świdnik otrzymali odpowiedź od Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie interpretacji przepisów podatkowych dotyczących PDO. Interpelację złożył poseł Soboń, jednak po raz kolejny odpowiedź nie usatysfakcjonowała pracowników. Piotr Sadowski ze Związku Zawodowego Inżynierów i Techników PZL- Świdnik, Jan Siedlecki z ZZM WSK PZL- Świdnik oraz przewodniczący Sierpnia’ 80, Zbigniew Kwiatkowski postanowili znów napisać do świdnickiego posła.
Przypomnijmy, że Program Dobrowolnych Odejść funkcjonował w PZL- Świdnik od 2015 roku. Pracodawca, mógł w ten sposób uniknąć zwolnień grupowych i zachować miejsca pracy. Z programu skorzystało blisko 300 osób, a polegał na tym, że pracownik składał wypowiedzenie, a w zamian otrzymywał odprawę i ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Takie świadczenia były opodatkowane. W przypadku, gdy pracownik otrzymał odszkodowanie w wysokości dwunastomiesięcznych poborów nie musiał odprowadzać podatku. Takie informacje miał potwierdzić dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, działający w imieniu Ministra Finansów. Niestety w ubiegłym roku minister stwierdził, że podatek od odszkodowań w ramach PDO ma być pobrany. W związku z tym wszyscy, którzy korzystali z programu w latach 2015-2016 mają zapłacić podatek dochodowy w wysokości 18 lub 32% otrzymanej sumy.
W odpowiedzi przesłanej przez ministra czytamy: ”…zastosowanie się do interpretacji przed jej zmianą, stwierdzeniem jej wygaśnięcia lub przed doręczeniem organowi podatkowemu odpisu prawomocnego orzeczenia sądu administracyjnego uchylającego interpretację indywidualną nie może szkodzić wnioskodawcy…”. Z kolei dalej możemy przeczytać, że: ”…w zakresie związanym  z zastosowaniem się do interpretacji, która uległa zmianie, której wygaśnięcie stwierdzono lub interpretacji nieuwzględnionej w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej, nie wszczyna się postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe, a postępowanie wszczęte w tych sprawach umarza się oraz nie nalicza się odsetek za zwłokę…”. Związkowcy zarzucają, że odpowiedź ministra nie zawiera precyzyjnych sformułować, a wręcz sobie przeczy. W związku z tym po raz kolejny zwracają się do Sobonia o podjęcie działań zmierzających do zwolnienia tych osób z podatku. Przypominają również , że osobom tym grozi postępowanie sądowo- komornicze. – Ponownie prosimy o pilne zajęcie się zgłoszonym problemem i udzieleni pisemnej informacji o możliwości pomocy zainteresowanym osobom- nawołują związkowcy. Pismo związkowców trafiło wczoraj do Biura Poselskiego A. Sobonia.

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker
Reklama