AKTUALNOŚCI

Dzień Strażaka i 25- lecie Państwowej Straży Pożarnej (foto)

Dzisiaj w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdniku odbyły się obchody Dnia Strażaka. W tym roku połączone były z jubileuszem 25- lecia powołania Państwowej Straży Pożarnej, jako zorganizowanej, umundurowanej formacji przewidzianej do likwidacji min. skutków pożarów. Obchody rozpoczęto mszą świętą w intencji strażaków, odprawioną w parafii pw. Chrystusa Odkupiciela, przez ks. kan. Leszka Surmę. Następnie uroczystości kontynuowano w świdnickiej komendzie podczas specjalnego apelu, w którym udział wzięli min. przedstawiciele władz samorządowych i państwowych, komendanta Wojewódzkiego PSP w Lublinie, instytucji z terenu powiatu świdnickiego, władz sąsiadujących gmin, ale przede wszystkim strażacy.- Bardzo się cieszę, że mam taką grupę dobrze wyszkolonych , młodych strażaków. Przede wszystkim strażak musi mieć pasję i w mojej komendzie nie brakuje ludzi z pasją. Ta praca daje dużo satysfakcji, ale również motywuje. Jestem dumny z moich strażaków, którym nigdy nie brakuje zapału do wykonywania tego niełatwego zawodu- powiedział Komendant Powiatowy PSP w Świdniku, bryg. mgr inż. Sławomir Kowalczyk.
Miniony rok był bardzo pracowity dla strażaków komendy PPSP w Świdniku. Interweniowali  oni 670 razy, w tym do 261 pożarów, czy ponad 320 miejscowych zagrożeń. Za swoją ciężką pracę i liczne zasługi otrzymali awanse, odznaczenia i wyróżnienia, które zostały wręczone podczas uroczystego apelu.
– do stopnia starszego kapitana- kpt. Paweł Dańko.
– do stopnia młodszego kapitana- asp. Marek Lasota
– do stopnia aspiranta- mł. asp. Andrzej Pyz
– do stopnia ogniomistrza- mł. ogn. Krzysztof Sidor
– do stopnia starszego sekcyjnego- Marcin Adamczyk, Krzysztof Buk, Piotr Kamola, Paweł Kochalski, Michał Król, Jerzy Pawelec, Sławomir Terlecki, Tomasz Żelechowski
Złoty medal – za zasługi dla pożarnictwa otrzymał- Piotr Łowicki i marek Bereza
Srebrny medal- za zasługi dla pożarnictwa otrzymał- Piotr Pyszko i Jacek Pawelec
Brązowy medal- za zasługi dla pożarnictwa otrzymał Adam Kot, Nadleśniczy Nadleśnictwa Świdnik
Nagrodę pieniężną Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego otrzymał Roman Bobruk, Jacek Pawelec i Artur Wrona, a nagroda finansowa świdnickiego komendanta powędrowała so Waldemara Łosia, Dariusza Seweryna, Jana Stachyry, Marcina Adamczyka i Ireneusza Czwórnóga.
Podczas uroczystego apelu proboszcz parafii Chrystusa Odkupiciela Leszek Surma oficjalnie rozpoczął pełnienie obowiązków kapelana strażaków, otrzymując z rąk prezesa Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Świdniku Dariusza Kołodziejczyka, strażacką czapkę i stułę.- Przyjmuję to, jako honor, ale jednocześnie wyzwanie, obowiązek duszpasterski bycia z tymi ludźmi.  Jest to praca bardzo ciężka, dla odważnych ludzi. Jestem dla nich pełen podziwu, to nie jest zawód, ale powołanie- powiedział ks. kapelan Leszek Surma. Miłym akcentem dzisiejszego apelu było również wręczenie przez starostę Dariusza Kołodziejczyka wizerunku św. Floriana na ręce komendanta, w podzięce za codzienną współpracę.- To była udana reforma powołania Państwowej Straży Pożarnej w latach 90- tych. Od lat obserwuję, jak świetnie straż się rozwija i idzie z duchem czasu. Jako zarząd powiatu wspieramy straż, dbając jednocześnie w ten sposób o bezpieczeństwo mieszkańców. Korzystając z okazji chciałbym życzyć strażakom tyle samo powrotów, co wyjazdów, jak również spokoju i przewidywalności- podsumował starosta Dariusz Kołodziejczyk.

Zapisz
Zapisz

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close
Reklama