AKTUALNOŚCIEDUKACJA

Klasa, gdzie mieszają się kultury

Wczoraj w ZS nr 1 im. C.K. Norwida pokazano, że to szkoła wielu kultur. Uczniowie z Kazachstanu i Ukrainy prezentowali miejscowości, z których pochodzą i dzielili się ciekawostkami z życia w swoich krajach ojczystych.
Zespół Szkół Nr 1 dzięki jednej wyjątkowej klasie stał się znany w naszym regionie. Jest to klasa pierwsza o profilu technik hotelarz i technik obsługi turystycznej oraz technik żywienia i usług gastronomicznych. Klasa gdzie mieszają się kultury, pochodzenie i zwyczaje.
W ramach wymiany międzynarodowej uczy się w tej klasie: 5 Polaków, 7 osób z Ukrainy i 7 osób z Kazachstanu.
– Te młode osoby pokonały ogromne odległości, są z dala od swoich bliskich, w zupełnie innej kulturze i kraju o innych zwyczajach, by uczyć się właśnie w Świdniku. Poznajemy się wzajemnie i wciąż odkrywamy nowe informacje – mówi Krzysztof Gałan, dyrektor ZS nr 1.
Spotkanie miało na celu przybliżenie miejsca skąd pochodzą obcokrajowcy, jaka jest ich kultura i ciekawostki na temat ich krajów.
-Dyrekcja i grono pedagogiczne stanęli na wysokości zadania. Pokazali gościom zza wschodniej granicy, że szkoła jest miejscem przyjaznym, w których uczniowie i nauczyciele świetnie się rozumieją. Takie warunki sprzyjają podejmowaniu wyzwań naukowych, ale też pozwalają rozwijać pasje – ocenia wicestarosta świdnicki Waldemar Białowąs.
Z czterech różnych miast Ukrainy pochodzą uczniowie z Norwida: ze Lwowa (Nataliya i Yuliya), Włodzimierza Wołyńskiego (Stanislav), Łucka (Mariana i Iryna) i Czerniowców (Khrystyna i Amina).  Z Kazachstanu w Norwidzie uczą się : Makpal , Rufina, Diana, Farrukh z dawnej stolicy – Ałmaty, Karina i Ali z miejscowości Szymkent i Torebek z miasta Atau.
Widać, że obcokrajowcy dobrze czują się w szkole, z dumą prezentowali swoje kraje oraz związane z nimi tradycje. Nie zabrakło śpiewów i tańca oraz degustacji narodowych potraw z kuchni kazachskiej, ukraińskiej i polskiej.
Wydarzenie zostało przygotowane pod kierunkiem Pani Małgorzaty Motyl i Pani Anny Kołodziejczyk.

 

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker
Reklama