AKTUALNOŚCIEDUKACJA

Pomaszerowali dla autyzmu (fotorelacja)

Drugiego kwietnia obchodzony był Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu. Głównym celem tej inicjatywy jest podnoszenie świadomości społecznej na temat dziecięcego autyzmu, a także zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi borykają się zarówno osoby dotknięte tym zaburzeniem jak i ich rodziny. W tym roku Stowarzyszenie Przyjaciół Ośrodka działające przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym im. Henryka Sienkiewicza w Świdniku po raz kolejny włączyło się w światową akcję.
Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka. Dzieci nim dotknięte wykazują objawy nieprawidłowego funkcjonowania we wszystkich obszarach rozwoju.- Charakter zaburzeń autystycznych jest bardzo zróżnicowany. Typowe dla autyzmu problemy dotyczą przede wszystkim trudności w budowaniu relacji z innymi ludźmi, oraz w porozumiewaniu się. Do charakterystycznych symptomów należą również ograniczone zainteresowania i powtarzające się wzorce zachowań. Pierwsze objawy pojawiają się najczęściej przed ukończeniem przez dziecko 3 roku życia. Jednak zdarza się, że rodzice dostrzegają pewne niepokojące sygnały już w pierwszym roku życia- wyjaśnia dyrektor SOSW w Świdniku, Elżbieta Krupa. Organizacja Autism Europe przeprowadziła badania, z których wynika, że już 5 milionów osób – 0,6 procent populacji Unii Europejskiej dotkniętych jest autyzmem. Na podstawie badań epidemiologicznych z innych krajów, szacuje się, że w Polsce może być, co najmniej 30 tysięcy osób dotkniętych tym zaburzeniem.
Autyzm jest najcięższym z diagnozowanych zaburzeń rozwojowych a wychowanie dziecka z autyzmem jest ogromnym wyzwaniem dla rodziców i wpływa na funkcjonowanie całej rodziny. Specyficzne, często niezrozumiałe zachowanie dziecka powodują, że proste czynności i zwykłe sytuacje dnia codziennego sprawiają czasem ogromne problemy.- Od wiedzy, jaką posiadamy na temat tego zaburzenia i sposobu jej wykorzystania, naszego zrozumienia i wsparcia zależy, jakość życia osób dotkniętych autyzmem i ich rodzin- dodaje Krupa. Z myślą o dzieciach autystycznych w ubiegłym roku przy SOSW w Świdniku powstał specjalistyczny plac zabaw. -To jedno z nielicznych takich miejsc nie tylko w Polsce, ale i w Europie – mówi wicestarosta świdnicki Waldemar Białowąs, inicjator powstania obiektu. – Plac uwzględnia wszelkie trendy w projektowaniu tego typu obiektów. To niezwykle ważne, by szukać nowoczesnych rozwiązań i przełamywać bariery, z jakimi borykają się osoby niepełnosprawne – dodaje.
Z zabawy korzystają nie tylko podopieczni SOSW w Świdniku, ale i inne dzieci w godzinach pracy Ośrodka. Od tego roku szkolnego wprowadzona została też innowacja pedagogiczna: „Mówię, więc jestem – komunikacja bez barier”.- Program służy do porozumiewania się przy wykorzystaniu smartfonu i bezpłatnej aplikacji „LetMeTalk”. Taka forma komunikacji powstała z myślą o uczniach niemówiących lub tych, którzy nie są w stanie posługiwać się nią zrozumiale, to m.in. osoby z mózgowym porażeniem dziecięcym, autyzmem, niepełnosprawnością intelektualną lub głucho-niewidome- dodaje Białowąs.
„Idź, Maszeruj dla Autyzmu”
Drugiego kwietnia w całym kraju odbywały się niebieskie happeningi. Kolor niebieski symbolizuje autyzm. Dlaczego? Niebieski to kolor niewinności, nadziei, a także kolor zarezerwowany dla chłopców ( na autyzm cierpi znacznie więcej chłopców niż dziewczynek). Dzieci autystyczne czasem nazywane są też dziećmi spod „szklanego klosza”. 12 kwietnia po raz kolejny odbył się niebieski marsz dla autyzmu. Pochód pod hasłem; „Idź, Maszeruj dla Autyzmu” wyruszył z placu przy fontannie, przemaszerował ulicą Niepodległości, do placu przy SOSW w Świdniku. Marsz uliczny połączony był z akcją informacyjną. Kolejny happening poświęcony autyzmowi zaplanowano na 19 kwietnia.- Po raz pierwszy pragniemy skierować nasze działania do młodzieży szkół średnich miasta Świdnika i zaprosić ich na projekcję filmu o tematyce związanej z autyzmem do kina LOT. Projekcja filmu odbędzie się 19 kwietnia 2018 roku o godzinie 9.30. Zapraszamy również na II Koncert „Świdniccy Artyści dla Autyzmu”, który odbędzie się w sali kameralnej MOK w Świdniku 20 kwietnia 2018 roku o godzinie 18.00- zachęcają organizatorzy.
W kinie Lot będzie można zobaczyć wystawę prac uczniów z autyzmem SOSW w Świdniku. Wydarzenia objęte są honorowym patronatem- Starosty Powiatu Świdnickiego: Dariusza Kołodziejczyka oraz Burmistrza Miasta Świdnika Waldemara Jaksona.

 

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close