AKTUALNOŚCI

Zarząd powiatu z jednogłośnym absolutorium!

Dzisiejsza XLVI sesja Rady Powiatu była jedną z najważniejszych w roku, albowiem podejmowano uchwałę w sprawie rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdania finansowego z wykonania budżetu powiatu świdnickiego za rok 2017. Radni decydowali także w sprawie udzielenia zarządowi z tego tytułu absolutorium. W tej sprawie byli jednomyślni. Wszyscy zagłosowali za udzieleniem absolutorium zarządowi powiatu.
Najważniejszym punktem dzisiejszych obrad było rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania finansowego i wykonania budżetu powiatu za 2017 rok. Po pozytywnym zaopiniowaniu sprawozdania z wykonania budżetu powiatu za 2017 przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Lublinie radni przystąpili do głosowania. Byli jednomyślni podejmując decyzję o udzieleniu absolutorium zarządowi. Starosta Dariusz Kołodziejczyk podziękował w imieniu zarządu za zaufanie.- Kwoty mówią same za siebie. Z nich wynika, że zarząd nie próżnował. 15 mln zł przeznaczyliśmy na drogi powiatowe, na ochronę zdrowia ponad 2 mln zł w tym 400 tys. na szpital powiatowy. Pomoc społeczna to prawie 12 mln zł. Nie zapominajmy o realizacji ponad 20 projektów z dofinansowaniem z Unii Europejskiej i kilkunastu z dofinansowaniem ze środków krajowych. Wydatki inwestycyjne pochłonęły blisko 21 mln zł. Cieszę się, że zauważyli to radni i udzielili Zarządowi Powiatu absolutorium z tytułu realizacji budżetu za 2017 rok. Dziękuję wszystkim za zaufanie- powiedział Dariusz Kołodziejczyk. Starosta podkreślił także, że wszystkie działania prowadzone są z myślą o mieszkańcach i służą rozwojowi powiatu. Docenił determinację i pracę w komisjach, co sprzyjało realizacji inwestycji. Wskazał na istotność merytorycznej dyskusji, która często prowadziła do konstruktywnych wniosków i konkretnych działań. Starosta podkreślił też zaangażowanie szefów jednostek, kierowników, naczelników, na których ciążyła największa odpowiedzialność i obowiązki podczas realizacji przedsięwzięć. Jednomyślność radnych docenił także członek zarządu, Jakub Osina.- Zarząd powiatu, w którym zasiadam od 2014 roku otrzymał dziś jednogłośnie absolutorium za wykonanie budżetu w 2017 roku. Cieszę się, że także opozycja doceniła w końcu to co robimy dla powiatu. Dziękuję wszystkim radnym za współpracę na rzecz rozwoju naszych -małych ojczyzn!- powiedział Osina.
-To naprawdę dobry rok jeśli chodzi o pozyskane fundusze dla naszych szkół– mówił wicestarosta Waldemar Białowąs.– Dziesiątki milionów złotych wspiera naszych uczniów i kadrę nauczycielską, a wszyscy wiemy, że lepsze warunki pracy przekładają się na wyniki uczniów i nauczycieli. Myślę, że pozyskane środki nie byłyby tak duże, gdyby nie dobra współpraca z dyrektorami – dodał wicestarosta.
Podczas dzisiejszej sesji starosta poruszył temat tegorocznego budżetu. Przekonywał, że jest on bezpieczny i przemyślany.- W tym roku będziemy musieli zasilić się kredytem. W ubiegłym udało się tego uniknąć. Zarząd musi patrzeć perspektywicznie, a perspektywą tego powiatu jest realizowanie określonych inwestycji. Są to inwestycje, które planowaliśmy od wielu miesięcy i na które uzyskaliśmy dofinansowanie unijne. Mamy też nadzieję, że niektóre samorządy zechcą nas wesprzeć w poszczególnych zadaniach. Powszechnie stosuje się zasadę pomiędzy samorządami, że jeżeli jest prowadzona inwestycja ze środków budżetowych, to w 50% partycypują inne samorządy.
W naszym powiecie gminy i miasta prezentują różny poziom dochodu, dlatego musimy prowadzić politykę zrównoważonego rozwoju- podsumował starosta.

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker
Reklama