AKTUALNOŚCI

Ikona świdnickiej „Solidarności” odmawia odznaczenia od prezydenta

Andrzej Sokołowski- ikona świdnickiej „Solidarności”- odmówił przyjęcia ważnego medalu. IPN zgłosił m. in. Sokołowskiego do odznaczenia Krzyżem Wolności i Solidarności. Zgodę podpisał prezydent Andrzej Duda. Były opozycjonista odmówił jednak jego przyjęcia.
Andrzej Sokołowski to ikona świdnickiej „Solidarności”. W lipcu 1980 r. był członkiem Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” i prezydium MKZ, po wyborach v-ce przewodniczącym „Solidarności” WSK PZL – Świdnik. W WSK organizował Komitet Strajkowy, którym kierował aż do pacyfikacji zakładu. Współpracował z wydawnictwem Grot i Radiem Solidarność Świdnik. Był wielokrotnie zatrzymywany, w 1984 r. osadzony na kilka miesięcy w areszcie na Rakowieckiej w Warszawie. W 1990 r. stał na czele Komitetu Obywatelskiego w Świdniku, który organizował pierwsze wybory samorządowe zakończone zdobyciem wszystkich 28 mandatów przez komitet. Za swoje osiągnięcia został zgłoszony do odznaczenia Krzyżem Wolności i Solidarności. To wyróżnienie jest nadawane przez prezydenta RP na wniosek prezesa IPN. Sokołowski odmówił jednak przyjęcia medalu od prezydenta Andrzeja Dudy. Uważa, że łamie on Konstytucję. Powody swojej decyzji ściśle określił w liście do IPN. „Pierwsze słowo w nazwie tego odznaczenia to »Wolność«. Cóż to za wolność, kiedy Prezydent mojego kraju podejmuje decyzje niezgodne z Konstytucją, niszczy Trybunał Konstytucyjny, podporządkowując go politykom. Cóż to za wolność, kiedy Prezydent mojego państwa przyczynia się do zniszczenia trójpodziału władzy, oddając w ręce polityków niezawisłość sądów.” – napisał Sokołowski.
„Cóż to za Wolność, kiedy radio i telewizja – zwane Narodowymi – zamiast rzetelnie informować uprawiają ohydną propagandę na rzecz jednej partii rządzącej, propagandę, która wielokrotnie przewyższa tę ze stanu wojennego.” – czytamy dalej. Sokołowski staje w obronie rodzin osób niepełnosprawnych, którzy protestowali w Sejmie. Krytykuje także dzisiejszą „Solidarność” za opluwanie swojej legendy- Lecha Wałęsy. Jest zawiedziony ich działalnością, której poświęcił przecież wiele lat życia.

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker
Reklama