AKTUALNOŚCI

Unikatowe placówki – żłobek i przedszkole powstają w Piaskach

Dziś nastąpiło wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę przedszkola wraz z oddziałem żłobka, które powstają na boisku Szkoły Podstawowej w Piaskach. Dzięki tej inwestycji powstanie w Piaskach unikatowy w skali kraju kompleks oświatowy.
W trakcie dzisiejszych uroczystości władze Piask gościły Władysława Kosiniak – Kamysza, Prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego , posła na Sejm VIII kadencji. Wśród zaproszonych gości był również Krzysztof Hetman Poseł do Parlamentu Europejskiego, wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Starosta Świdnicki Dariusz Kołodziejczyk. Marszałka województwa reprezentował Marceli Niezgoda, dyrektor Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie. Zaproszeni goście wspólnie z władzami Piask dokonali symbolicznego wmurowania kamienia węgielnego oraz podpisali akt powstania placówki.
Na tę inwestycję piaseckim władzom udało się zdobyć unijne dofinansowanie. W części piwnicznej obiektu zaprojektowano kuchnię wraz z zapleczem magazynowym oraz pomieszczenia techniczne. Na parterze ma się mieścić przedszkole, a na górze żłobek.
– Budowa żłobka i  przedszkola przy ul. Braci Jaroszów to największa inwestycja oświatowa w Piaskach. W placówce zostanie utworzonych min. 120 miejsc dla dzieci w wieku przedszkolnym i min. 35 miejsc dla najmłodszych w wieku 0 – 3 lata. Otwarcie budynku nastąpi na początku przyszłego roku – informuje Burmistrz Piask Michał Cholewa.
Obecne przedszkole znajduje się w kamienicy. Jest tylko jedno, na 100 dzieci, i pęka w szwach. A chętnych jest dużo więcej. Pierwszy przetarg zakończył się fiaskiem. Zgłosiła się jedna firma, a cena zaproponowana była o ponad 40 proc wyższa do zakładanej. Z tego powodu przetarg został unieważniony i ogłoszono kolejny. Po czym radni piaseccy wyrazili zgodę na większy wkład własny gminy, tym samym dołożyli więcej pieniędzy.
Ale to nie wszystkie planowane inwestycje w oświatę w Piaskach. Obok budowanego obiektu trwa równocześnie rozbudowa Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika (szatnie, świetlice plus dodatkowa salka gimnastyczna). Zespół oświatowy w Piaskach będzie unikatowy w sali kraju. Jego wyjątkowość polega na tym, że w bliskiej obecności szkoły podstawowej powstaje żłobek i przedszkole. Obok tych placówek Powiat Świdnicki prowadzi Zespół Szkół w Piaskach. Dziecko które tafii do piaseckiego żłobka, będzie mogło edukować się aż do momentu pójścia na studia. – oznajmił z dumą Przewodniczący Pady Powiatu Marcin Najda.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button