AKTUALNOŚCI

Kwesta w Częstoborowicach – te pomniki muszą przypominać o bohaterach

Gmina Rybczewice to miejsce wydarzeń historycznych z XIX i XX wieku. Mieszkańcy brali udział w Powstaniu Styczniowym, miała tu miejsce duża, niepomyślna dla Polaków bitwa, rozegrana pod Częstoborowicami.

Na cmentarzu parafialnym w Częstoborowicach znajduje się pomnik powstańców poległych podczas „rzezi częstoborowickiej” z 27 lipca 1863 roku. (Szczegóły słynnej bitwy badał Adam Sikorski w programie „Było…nie minęło” – pisaliśmy o tym TU)

Można też zobaczyć, wpisaną do rejestru zabytków, kaplicę cmentarną rodziny Drojeckich z przełomu XIX i XX, a także Pomnik Róży Rembielińskiej z Potockich, która w czasie walk Powstania Styczniowego ukrywała rannych.

Niektóre pomniki wymagają pilnego remontu. Dlatego Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Lokalnej w gminie oraz Szkolne Koło Wolontariatu zachęcają wszystkich do kwestowania oraz wszelkiej pomocy przy renowacji.

Od 31 października do 3 listopada będzie odbywała się „II kwesta na rzecz niszczejących i zapomnianych nagrobków na Cmentarzu w Częstoborowicach”.

reklama reklama

Po konsultacjach z konserwatorem zabytków stwierdzono, że potrzeba 10 tys. zł. na remont jednego pomnika. W pierwszej kolejności pod uwagę brane są dwa: – Antoniego Załęskiego, pułkownika 7 Pułku Ułanów Księstwa Warszawskiego, dziedzica Rybczewic, który zmarł w 1832 r. i drugi pomnik – posąg anioła, poświęcony nauczycielce, pracującej niegdyś w Pilaszkowicach, Helenie Szafrańskiej zmarłej w 1932 r.

Osoby zainteresowane szczegóły znajdą poniżej

zdjęcia: Parafia Częstoborowice

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button