AKTUALNOŚCI

Zniesione ograniczenia – sprawdź co się od dziś zmieniło

Na dzisiejsze otwarcie restauracji i salonów fryzjerskich czekało wielu z nas, ale to nie jedyne zniesione od 18 maja ograniczenia. Od poniedziałku 18 maja w wybranych typach placówek oświatowych możliwe są zajęcia stacjonarne, odmrożono także obiekty sportowe, zmieniły się też reguły liczenia maksymalnej liczby pasażerów w transporcie.

Edukacja

W całym kraju od poniedziałku otwarte mogą być schroniska młodzieżowe i międzyszkolne ośrodki sportowe. Do funkcjonowania w trybie stacjonarnym wróciły też placówki, które organizują pozaszkolne zajęcia rozwijające zainteresowania.

Jest możliwe prowadzenie zajęć rewalidacyjnych, rewalidacyjno-wychowawczych i wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Zajęcia mogą być realizowane w bezpośrednim kontakcie dziecka, jednak udział w nich zależy ostatecznie od decyzji rodzica.

Zmiany dotyczą też szkół policealnych. Słuchacze ostatnich semestrów tych szkół mają możliwość realizowania zajęć praktycznych. Kształcenie teoretyczne nadal odbywa się zdalnie.

reklama reklama

Także od 18 maja uczniowie klas III branżowych szkół I stopnia, kształcący się w zawodach, dla których podstawa programowa przewiduje przygotowanie ucznia do kierowania pojazdami silnikowymi, mogą realizować zajęcia praktyczne z zakresu nauki jazdy.

Sport

Zwiększone zostały limity osób, które mogą ćwiczyć na otwartych obiektach sportowych. Na stadionach, boiskach, skoczniach, torach, orlikach, skateparkach – może przebywać maksymalnie 14 osób. Na otwartych pełnowymiarowych boiskach piłkarskich mogą przebywać maksymalnie 22 osoby.

Wprowadzona została także możliwość dzielenia boiska piłkarskiego na dwie połowy oddzielone od siebie buforem bezpieczeństwa. Jeśli wydzieli się 5-metrową strefę buforową, wtedy na jednej połowie może przebywać równocześnie 16 osób i trzech trenerów. W sumie na pełnowymiarowym boisku piłkarskim mogą przebywać w takim wariancie 32 osoby i sześciu trenerów.

Umożliwiona została organizacja zajęć w salach i halach sportowych. Równocześnie może ćwiczyć, w zależności od ich powierzchni, od 12 osób z trenerem (w obiektach do 300 m2) do 32 osób z trzema trenerami (w obiektach powyżej 1000 m2).

Transport

Zwiększył się limit pasażerów w środkach transportu publicznego. Do tej pory limit wyznaczała połowa miejsc siedzących, teraz na pokład może wejść tylu pasażerów, ile wynosi 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących.

Gastronomia

Od poniedziałku restauracje i kawiarnie są znów otwarte. Gość będzie mógł zjeść posiłek zarówno na sali, w środku, jak i w ogródku restauracyjnym. Obowiązują jednak ścisłe przepisy, takie jak: zasada 1,5 m odległości między stolikami, możliwość korzystania tylko z jednorazowych sztućców, schowane mają być wszelkie dodatki jak cukier, serwetki czy wazoniki.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne

Warunkiem korzystania z takich usług jest zdalne umawianie wizyt, w zakładach zachowany powinien być dystans 1,5 m między stanowiskami, gdy jest to niemożliwe – stanowiska muszą być oddzielone przepierzeniem. Od poniedziałku ponownie czynne są też salony kosmetyczne, które również obowiązują ograniczenia.

Kolejne zmiany będą wprowadzane od 25 maja. Od tego dnia będą organizowane zajęcia opiekuńczo-wychowawcze z elementami zajęć dydaktycznych dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Realizacja podstawy programowej ma się odbywać w formie ustalonej przez dyrekcję szkoły. Uczniowie klas VIII będą mogli korzystać z konsultacji w szkołach. Natomiast od 1 czerwca taką możliwość zyskają także pozostali uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Szczegóły aktualnych zaleceń

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button