AKTUALNOŚCI

Polska podzielona na strefy. Co wolno w czerwonej i żółtej?

Na konferencji prasowej w Ministerstwie Zdrowia poinformowano o wprowadzeniu dodatkowych obostrzeń w powiatach z największym przyrostem zakażeń. Zostaną wprowadzone dwa rodzaje obostrzeń – wyższy „czerwony” i łagodniejszy „żółty”.

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski i wiceminister Janusz Cieszyński podali listę tych powiatów. Od soboty obowiązkowe stanie się tam m.in. zasłanianie twarzy w miejscach publicznych. W powiatach będzie teraz obliczany wskaźnik przyrostu nowych przypadków koronawirusa.

W wybranych powiatach zostaną wprowadzone obostrzenia dotyczące: targów i kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel, transportu i obowiązku noszenia maseczek. „Najważniejsze zmiany dotyczyć będą obowiązku noszenia masek, ograniczenia liczby osób, które będą mogły korzystać z komunikacji zbiorowej do 50 proc. miejsc siedzących w strefie czerwonej. Ograniczamy też liczbę osób, które będą mogły brać udział w uroczystościach takich jak wesela, pogrzeby i inne uroczystości rodzinne – ograniczamy to w strefie czerwonej do 50 osób, a w strefie żółtej do 100 osób” – mówił wiceminister Cieszyński.

W całym kraju ma być prowadzony rejestr wydarzeń, takich jak m.in. wesela. Janusz Cieszyński wyjaśnił, że dla powiatów będzie obliczany wskaźnik przyrostu nowych przypadków koronawirusa na 10 tys. mieszkańców. „Dla powiatów, w których ten wskaźnik przekroczy 12 w ciągu 14 dni poprzedzający dzień publikacji, będziemy oznaczali ten powiat kolorem czerwonym, a dla powiatów w przedziale od 6 do 12 będzie oznaczone kolorem żółtym”.

Lista ma być aktualizowana raz na 2 tygodnie. Jak poinformowano na konferencji prasowej w Ministerstwie Zdrowia, większe, „czerwone” obostrzenia będą obowiązywały w powiatach:

reklama reklama

– ostrzeszowskim,

– nowosądeckim,

– Nowy Sącz,

– wieluńskim,

– pszczyńskim,

– Ruda Śląska,

– rybnickim,

– Rybnik

– wodzisławskim.

Łagodniejsze, „żółte” rygory będą w powiatach:

– cieszyńskim,

– jarosławskim,

– Jastrzębie Zdrój,

– kępińskim,

– oświęcimskim

– przemyskim,

– Przemyśl,

– pińczowskim,

– wieruszowskim,

– Żory.

Łukasz Szumowski mówiąc o kategoryzacji zakażeń powiedział, że większość Polski jest „zielona”.

„Mapa obszarów czerwonych i żółtych pokazuje wyraźnie, że to nie jest tak, że czas wakacji daje wzrost zakażeń. Pas zbliżony do Wybrzeża jest w całości +zielony+. Nie ma tam dramatycznej liczby zakażeń” – zaznaczył. Przypomniał też, że zgodnie z dotychczasowymi regulacjami, w trosce o zdrowie obywateli w całym kraju nadal pozostają zamknięte kluby, dyskoteki, oraz nie będą się odbywały duże imprezy masowe.

Od 1 września ma zostać wprowadzony obowiązek posiadania zaświadczenia o przeciwwskazaniach medycznych do zasłaniania ust i nosa. Jak podkreślił wiceminister Cieszyński, liczba takich przypadków powinna być „bardzo, bardzo niewielka”.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button