AKTUALNOŚCI

Nie zgadzają się na podwyżkę czynszu

Ten rok jest wyjątkowo trudnym czasem dla przedsiębiorców zajmujących się sprzedażą towarów na świdnickim targowisku. Najpierw był koronawirus, który wymusił na lokalnych władzach czasowe zamknięcie targowiska. Kiedy wreszcie wszystko, na miarę możliwości, zaczęło wracać do równowagi, a handlujący znów mogą pracować, pojawiła się kolejna trudność. Chodzi o podwyżkę czynszu za wynajem „kontenerów”, którą handlujący na targowisku otrzymali niedawno od przedsiębiorstwa Pegimek.

Pierwsza umowa

18 czerwca 2020 roku najemcy kontenerów na świdnickim targowisku otrzymali do podpisania umowę na kolejne 3 lata. Nie różniła się ona niczym szczególnym od tych poprzednich, zawieranych z przedsiębiorstwem Pegimek- czyli wynajmującym. Według jej zapisów stawka za wynajem wynosić miała 20,00 zł/ m² netto miesięcznie a jej podwyżka mogła być waloryzowana raz w roku o wskaźnik inflacji. Kolejny punkt dotyczący kosztów odnosił się do stawki eksploatacyjnej, opłata miała wynosić 0,25 zł/m² dziennie a jej ewentualna waloryzacja wynikać z podwyżki cen za np. wodę, śmieci czy energię elektryczną.

Aneks po blisko dwóch miesiącach

Tymczasem jednak, kilka dni temu, kupcy otrzymali aneksy do umowy. Według dokumentu, mającego zacząć obowiązywać już z początkiem sierpnia, handlujący na targowisku będą musieli zapłacić aż o 50% więcej za czynsz. Zwiększeniu miałaby ulec również stawka eksploatacyjna i to o prawie 100%. Duża część najemców nie zgodziła się na podpisanie aneksu i wystosowała pismo do przedsiębiorstwa Pegimek z prośbą o wyjaśnienie tej sytuacji. Proszą w nim m.in. o podanie podstawy prawnej wprowadzanych zmian w czynszu oraz o udokumentowanie kosztów ponoszonych przez wynajmującego, które wpływać mają na zwiększenie opłaty eksploatacyjnej. Pismo zostało przekazane także do wglądu dla władz miasta Świdnik, które jest właścicielem lokalnego targowiska.

W pomoc najemcom ze świdnickiego targowiska zaangażował się również radny miejski z ramienia Świdnik Wspólna Sprawa- Ireneusz Szutko. Jak można przeczytać w jego interpelacji, skierowanej do burmistrza Świdnika-Waldemara Jaksona: „zachowanie spółki miejskiej (przyp. red. Pegimek) narusza zasady umów zawartych na czas określony, dobry obyczaj oraz zasady współżycia społecznego” w związku z tym radny prosi o zbadanie sprawy i udzielenie przedsiębiorcom wsparcia.

Radny I. Szutko podkreśla również, że jego wątpliwości w tej sprawie wzbudza kilka kwestii. Od momentu zawarcia umowy z najemcami nie wzrosły bowiem ceny mediów. Skąd więc podwyżka opłaty eksploatacyjnej? Ponadto przedsiębiorcy z targowiska poinformowali go, że z tego co zostało im przekazane, kolejna podwyżka o 50% będzie mieć miejsce jeszcze we wrześniu b.r. Obiekcje budzą również konsekwencje, jakie mogą ponieść najemcy w momencie, gdy nie podpiszą aneksu:

„Handlowcy, którzy odmówili podpisania aneksu zastraszani są rozwiązaniem umowy dzierżawy i usunięciem ich kontenerów handlowych z terenu targowiska pomimo, że umowa zawarta jest na czas określony.”– zaznacza w piśmie I. Szutko.

Na chwilę obecną zarówno najemcy jak i radny nie otrzymali jeszcze oficjalnych odpowiedzi z Urzędu Miasta oraz z przedsiębiorstwa Pegimek. Do tematu wrócimy.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button