AKTUALNOŚCI

Czy Świdnik będzie drugim Kraśnikiem?

To okaże się dziś podczas sesji Rady Miasta, która rozpoczęła się o godzinie 10. Do porządku obrad został wprowadzony punkt zgłoszony przez Klub Radnych Świdnik Wspólna Sprawa dotyczący przegłosowania przez Radę Miasta wniosku o uchylenie stanowiska przyjętego przez Radę Miasta Świdnik w dniu 28 marca 2019 roku: „Miasto Świdnik wolne od ideologii LGBT”.

Sesja Rady Miasta odbywa się w trybie on-line, zgłoszone przez Klub Świdnik Wspólna Sprawa zostało odczytane przez przewodniczącego klubu Mariusza Wilka. Treść wniosku przedstawiamy poniżej:

Wniosek o uchylenie stanowiska „Miasto Świdnik wolne od ideologii LGBT” przyjętego przez Radę Miasta Świdnik w dniu 28 marca 2019 roku

Historycznie Świdnik jest miastem miłującym wolność, a jego mieszkańcy byli i nadal chcą być uważani za osoby przyjazne i otwarte na wszystkich ludzi bez względu na ich wyznanie religijne, pochodzenie, wiek, przynależność polityczną czy orientację seksualną.

Przyjęte przez Gminę Świdnik w marcu ubiegłego roku stanowisko stanowczo zaprzecza tym wszystkim wartościom, oraz temu jak nasze miasto jest i powinno być postrzegane. Powiat świdnicki i Gmina Świdnik były pierwszymi w kraju, które przyjęły deklarację, w której odgradzają się od osób ze środowiska LGBT. Był to błąd, który odbił się szerokim echem nie tylko w kraju, ale i na świecie. Za przykładem naszych samorządów podążyło niestety wiele innych. Nie można uznać, że gminy i powiaty, które przyjęły tego typu stanowiska i uchwały, są w stanie realizować ogólne cele aktywnego promowania podstawowych praw i wolności. Ten fakt został zauważony m.in. przez Norweski Rząd, od którego jako gmina chcemy pozyskać zewnętrzne fundusze na rozwój naszego miasta.

reklama reklama

Jako mieszkańcy Świdnika nie chcemy być postrzegani jako miasto nietolerancyjne i deklarujące wykluczenie osób w związku z ich orientacją seksualną, dlatego dziś wycofujemy się z naszej wcześniej deklaracji i stanowczo podkreślamy, że Świdnik jest miastem otwartym dla wszystkich ludzi, a wszelkie wykluczenia i dyskryminacja są i będą nam obce. Nie można wyłączać jakichkolwiek osób ze społeczeństwa naruszając tym samym ich godność a do tego właśnie przyczyniło się zeszłoroczne stanowisko większości radnych Miasta Świdnik swoją treścią stygmatyzując, krzywdząc i wzmacniając w osobach o innej orientacji poczucie zagrożenia i wykluczenia społecznego.

Dlatego dziś jako radni wycofujemy się ze stanowiska „Miasto Świdnik wolne od ideologii LGBT”, stając się tym samym Miastem Wolnym od uprzedzeń rasowych, religijnych, politycznych i związanych z orientacją seksualną. Jednocześnie chcemy również przeprosić wszystkich, których nasza deklaracja dotknęła osobiście.

Rada Miasta Świdnik

Punkt został wprowadzony do obrad Rady Miasta przy 17 głosach za, przeciwko był radny Andrzej Krupa, od głosu wstrzymali się Marcin Magier oraz Aleksander Suski- wszyscy z Klubu Radnych Waldemara Jaksona. Wniosek klubu ŚWS będzie rozpatrywany pod koniec sesji. Obrady można śledzić na żywo pod tym linkiem.

Przypomnijmy, że w tym miesiącu nad wycofaniem się z przyjętego stanowiska dotyczącego „Strefy wolnej od LGBT” głosowali również radni z Kraśnika. Po burzliwej dyskusji, ostatecznie głosami radnych PiS i Wspólnego Kraśnika, Rada Miasta nie wycofała się ze stanowiska o powstrzymaniu ideologii LGBT. Tym samym radni prawdopodobnie stracili szansę na uzyskanie 40 mln zł. z funduszy norweskich. Tamtejszy rząd zapowiedział bowiem, że pieniędzy nie otrzymają samorządy, które przyjęły uchwały i deklaracje w sprawie tzw. „stref wolnych od ideologii LGBT”.

Świdnik również ubiega się o fundusze norweskie i to również w podobnej kwocie jak Kraśnik. Chodzi o pieniądze m.in. na targowisko miejskie czy Multifunkcyjne Centrum Rozwoju. Jak twierdził w wywiadzie udzielonym Nowemu Tygodniowi (aktualny numer tygodnika) wiceburmistrz Marcin Dmowski Świdnikowi nie grozi utrata tych funduszy, nie została tu bowiem przyjęta uchwała a jedynie niewiążące stanowisko. Tej opinii nie podzielają jak widać jednak radni z klubu Świdnik Wspólna Sprawa. Dlatego też zgłosili wniosek o uchylenie ubiegłorocznego stanowiska. Powodów jednak jest więcej, co można wywnioskować z powyższego wniosku. Jaki będzie wynik dzisiejszego głosowania? Poinformujemy w kolejnym materiale.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button