AKTUALNOŚCI

Od 10 października w całej Polsce obostrzenia strefy żółtej

Tak zapowiedział dziś premier Mateusz Morawiecki. W czerwonej strefie znajdzie się 38 miast i powiatów. W sobotę rząd ma przedstawić informacje w sprawie funkcjonowania oświaty.

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski poinformowali na wspólnej konferencji prasowej o nowych krokach, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

„Podjęliśmy decyzję, że od 10 października wprowadzamy zasady obowiązujące w strefach żółtych na terenie całego kraju, czyli strefa żółta jest rozszerzona na cały kraj” – powiedział szef rządu.

Jak mówił, jedną z przyczyn takiej decyzji jest fakt, że dzisiaj należałoby ogłosić strefę żółtą w 100 powiatach.

„To 1/3 kraju. Więc mamy do wyboru – albo zamknąć w poszczególnych województwach ruch, czyli ograniczenia w sposobie przemieszczania się (…) albo wprowadzić pewne obostrzenia na terytorium całego kraju, zresztą podobne jak w poszczególnych krajach sąsiednich. Zdecydowaliśmy się na to rozwiązanie, które komunikacyjnie jest bardziej jasne dla wszystkich Polaków, ponieważ od przestrzegania tych zasad zależy skuteczność walki z koronawirusem” – wyjaśnił Mateusz Morawiecki.

Premier zapowiedział też, że w sobotę zostaną przedstawione kolejne informacje dotyczące walki z Covid-19. „W sobotę zakomunikujemy bardzo dokładnie nasze decyzje co do szkół w kolejnych okresach” – powiedział premier, pytany o obecne procedury dotyczące szkół. Jego zdaniem sprawdzają się one „nieźle”, ale być może konieczne będzie ich zaostrzenie.

Obszar „czerwony” od 10 października obejmie 38 powiatów. Wśród powiatów z woj. lubelskiego znajdzie się: janowski, łęczyński i włodawski.

Pozostałe:

W woj. kujawsko-pomorskim: aleksandrowski, Grudziądz

W woj. łódzkim: bełchatowski, wieluński, Piotrków Trybunalski

W woj. małopolskim: limanowski, myślenicki, nowotarski, suski, tatrzański

W woj. mazowieckim: otwocki, szydłowiecki

W woj. opolskim: oleski

W woj. podkarpackim: dębicki, mielecki

W woj. podlaskim: białostocki, zambrowski, m. Suwałki

W woj. pomorskim: kartuski, kościerski, pucki, słupski, m. Sopot

W woj. śląskim: kłobucki

W woj. świętokrzyskim: kielecki, Kielce,

W woj. warmińsko-mazurskim: bartoszycki, działdowski, iławski, ostródzki

W woj. wielkopolskim: krotoszyński, międzychodzki, rawicki, wolsztyński,

W woj. zachodniopomorskim: Koszalin

źródło: Serwis Samorządowy PAP

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button