AKTUALNOŚCI

Mieszkańcy Świdnika protestują przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego

W miniony czwartek Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w którym uznał za niezgodne z Konstytucją przepisy dotyczące tzw. aborcji eugenicznej, przeprowadzanej w przypadku podejrzenia choroby dziecka lub jego upośledzenia. W związku z tym w całej Polsce, mimo pandemii koronawirusa, trwają protesty niezgadzających się z tym postanowieniem Polek i Polaków. Nie inaczej jest w Świdniku. W sobotę i niedzielę mieszkańcy zebrali się pod biurem posła PiS- Artura Sobonia (sekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych oraz pełnomocnika rządu do spraw instrumentów finansowania rozwoju gospodarczego państwa), by pokazać swój sprzeciw wobec tych działań.

Znicze, napisy przed wejściem do biura poselskiego Artura Sobonia i listy z podziękowaniem za #piekłokobiet- w ten sposób część mieszkańców Świdnika wyraziła swoje niezadowolenie z czwartkowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Jedną z inicjatorek tej akcji jest Edyta Lipniowiecka– radna Rady Powiatu w Świdniku oraz członek stowarzyszenia Świdnik Wspólna Sprawa.

Dlaczego zebraliśmy się pod biurem posła Artura Sobonia? Bo był on jednym ze 119 posłów Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji, którzy złożyli wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zgodności z Konstytucją dopuszczalności przerywania ciąży w przypadku dużego prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Czas podziękować posłowi za piekło kobiet jakie nam zgotowali.”– mówiła podczas protestu E. Lipniowiecka. Dodała również, że trzeba głośno mówić i sprzeciwiać się działaniom rządu ograniczającym możliwości decydowania przez kobiety o ich rodzinach i życiu. Listy przyniesione przez mieszkańców Świdnika zostaną przekazane do biura A. Sobonia.

Tę opinię podzielali zebrani pod biurem posła. Świdniczanie w dosadny sposób wyrazili swoje zdanie pisząc chociażby kredą przed wejściem do biura A. Sobonia: ” #PIEKŁO KOBIET, POLSKA JEST KOBIETĄ, #PROTEST KOBIET, PANIE SOBOŃ UMIERAJĄCE KOBIETY DZIĘKUJĄ, CZYM PAN ZMYJE KREW Z RĄK?”

Podczas niedzielnego protestu nie obyło się bez incydentów. W pewnym momencie spotkanie zaczął zakłócać 70-letni mężczyzna, który wykrzykiwał niecenzuralne słowa w stronę protestujących. W trakcie interwencji policji mężczyzna naruszył nietykalność cielesną jednego z funkcjonariuszy. W związku z tym został zatrzymany.

reklama reklama

„W sprawie 70 latka będzie prowadzone teraz śledztwo pod nadzorem prokuratury.”– skomentowała zatrzymanie asp. Elwira Domaradzka rzecznik KPP w Świdniku.

To jednak nie koniec protestów w Polsce i w Świdniku. Dziś zamiast manifestacji mają się odbyć spacery przez przejścia dla pieszych na głównych ulicach miast. W Świdniku „Czarny Spacer” ma się odbyć o godz. 17 na rondzie przy ul. Wyszyńskiego (obok galerii Venus). Swój udział na wydarzaniu zapowiedziało, na tę chwilę, ponad 200 osób. Na stronie możemy przeczytać:

Kolejny raz zaprotestujmy w Świdniku przeciwko zakazowi aborcji w Polsce ze względu na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu! Teraz będzie to „Czarny Spacer”! W całej Polsce kobiety wyjdą jutro na ulice. Wyjdźmy i MY!Tym razem zapraszamy na spacer po przejściu dla pieszych na rondzie przy galerii Venus w Świdniku! Start godzina 17.00Ubierzcie się na czarno, weźcie ze sobą transparenty i parasolki! Powiadomcie znajomych i rodziny! Nie możemy przestać protestować i ugiąć się przed polityką skierowaną przeciwko prawu kobiet do samodzielnych decyzji! Pamiętajcie o reżimie sanitarnym czyli o maseczkach i zachowaniu 1,5 metrowego dystansu!

Link do wydarzenia: „Czarny Spacer w Świdniku”

Reklama

Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button