AKTUALNOŚCIŻYCIE I STYL

Świdnik: Zachęcają ozdrowieńców do oddawania osocza!

Pandemia koronawirusa sprawiła, że z każdym dniem rośnie zapotrzebowanie na osocze osób, które wyzdrowiały z COVID-19. Do ozdrowieńców apelują lekarze, sanepid a nawet lokalne władze. Z inicjatywą zachęcającą do dzielenia się tym wyszła także Gmina Miejska Świdnik.

Każdy z mieszkańców Świdnika, który zdecyduje się na oddanie osocza, może liczyć na dodatkowe „profity” z tego tytułu. Dodatkowe, bo najważniejszym jest oczywiście pomoc drugiej osobie, a tym samym uratowanie jej zdrowia i życia.

Gmina Miejska Świdnik dla wszystkich, którzy zdecydują się oddać swoje osocze przygotowała po 7 voucherów do kina Lot oraz możliwość zakupu karnetu uprawniającego do 30 wejść na baseny w Parku Avia po 1 zł za wejście. Oczywiście zniżki i vouchery będą możliwe do wykorzystania w momencie, gdy znów będą czynne kina i baseny. By je otrzymać wystarczy okazać dokument potwierdzający oddanie osocza.

„Wiemy, że oddanie osocza dla chorych jest pomocą bezcenną. Dlatego chcemy zachęcić mieszkańców, którzy są ozdrowieńcami do udziału w akcji. Dla każdej osoby, która przeszła koronawirusa i zdecyduje się na oddanie osocza przygotowaliśmy drobne prezenty”– skomentowała akcje dla portalu Świdnik Wysokich Lotów Ewa Jankowska– sekretarz gminy Świdnik (link).

Kto może oddać osocze?

Osocze może zostać pobrane od osób, które:

reklama reklama
  • spełniają podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz. U.2017 poz. 1741) Link do Rozporządzenia;
  • przechorowały COVID-19, bądź przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (potwierdzone testami, bądź wpisem w aplikacji gabinet.gov.pl), zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, czyli minęło co najmniej:
    • 28 dni od zakończenia objawów;
    • 18 dni od zakończenia izolacji w przypadku osób, które przeszły zakażenie w sposób bezobjawowy;
  • są w wieku 18-65 lat;
  • w przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji oraz kobiet po przebytej ciąży w wywiadzie wymagane będą dodatkowe badania, które wykonane zostaną przez Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Przed oddaniem osocza rekomendowany jest wcześniejszy bezpośredni kontakt telefoniczny z Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, ponieważ szczegóły pobrania są ustalane indywidualnie z każdym dawcą. Nie są wymagane jakiekolwiek dodatkowe badania wykonywane indywidualnie przez dawcę. Niezbędne badania dla dawców zapewnione są przez publiczną służbę krwi. (link do źródła)

Mieszkańcy Świdnika swoje osocze mogą oddać w najbliższym Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, które znajduje się w Lublinie. Wcześniej, jak już zostało wspomniane, należy umówić się na wizytę telefonicznie pod nr 509 169 059 lub mailowo mailowo, pisząc na jeden z poniższych adresów : i.kloc@rckik.lublin.pl, k.firlej@rckik.lublin.pl. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.rckik.lublin.pl.

źródło: www.twojakrew.pl

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button