AKTUALNOŚCI

W środę podpisanie umowy na dostawę szczepionek

Planowane jest podpisanie umowy z firmami Pfizer i BioNTech SE na dostawę szczepionek na koronawirusa – poinformował premier Mateusz Morawiecki. Polska ma je otrzymać w tym samym czasie, co inne kraje UE. Chcemy mieć co najmniej 20 kilka milionów szczepionek – podkreślił szef rządu.

Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował w poniedziałek, że rozwijany przez niego projekt szczepionki przeciwko Covid-19 ma ponad 90 proc. skuteczności. Firma ogłosiła, że w 2021 r. może wyprodukować do 1,3 mld dawek substancji. Projekt szczepionki jest rozwijany we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE.

Premier nazwał informacje dotyczące skuteczności szczepionki „bardzo dobrymi, przełomowymi”. „To jest bardzo dobra wiadomość, która niesie nadzieję” – zaznaczył Morawiecki na wczorajszej konferencji prasowej.

Jak mówił, koncern Pfizer oraz firmą BioNTech SE ogłosiły, że szczepionka przeszła już trzecią fazę testów na ponad 43 tys. ochotników. Podkreślił, że naukowcy z firmy Pfizer twierdzącą, ze szczepionka nie ma skutków ubocznych.

Szef rządu zastrzegł, że nie jest to szczepionka, „którą tu i teraz możemy dystrybuować”, ale – dodał – „jesteśmy bliżej do tego momentu, niż jeszcze byliśmy czy wyobrażaliśmy sobie tydzień czy dwa tygodnie temu”.

reklama reklama

„Firmy szacują, że tych szczepionek już w tym roku może zostać wyprodukowanych 50 mln, a w przyszłym roku 1,3 mld” – podkreślił Morawiecki. Zapewnił, że również Polska ma otrzymać szczepionki wyprodukowane przez firmy Pfizer i BioNTech SE.

„Chcę potwierdzić, że poprzez umowy, do których przystąpiliśmy latem tego roku, mamy razem z innymi krajami Unii Europejskiej równe prawo do korzystania z tych szczepionek na zasadzie proporcjonalnej do wielkości populacji. A więc jesteśmy przy tej umowie również, którą – można powiedzieć – wczoraj Komisja Europejska zawarła z firmą Pfizer na badania nad szczepionką. W środę planowana jest podpisanie umowy z tymi firmami właśnie już na dostawę konkretnych szczepionek” – oświadczył Morawiecki.

„Te ramowe umowy są finansowane przez jeden z instrumentów, który akceptowaliśmy w ramach Unii Europejskiej” – poinformował szef rządu. Zaznaczył, że Polska już w sierpniu przystąpiła do „unijnego porozumienia w sprawie szczepionek Sars-Cov2”. „Nie tylko dotyczy to umowy z firmą Pfizer, ale też z ośmioma innymi firmami, które również bardzo intensywnie pracują nad szczepionką, chociażby takimi firmami jak Astra Zeneca, Sanofi GSK, czy Johnson&Johnson. Rozmawiamy też od dłuższego czasu z BioNTech, który dzisiaj ogłosił swój sukces. Jesteśmy też na ostatnim etapie rozmów, które wyglądają bardzo dobrze i rokuje na szybkie, pozytywne załatwienie sprawy” – powiedział premier.

Morawiecki poinformował, że kilka dni temu zarządził przygotowanie na przyszły rok infrastruktury do szczepień. „Chcemy mieć co najmniej 20 kilka milionów szczepionek”. Dodał, że Polska otrzyma szczepionki w tym samym czasie, co inne kraje Unii Europejskiej, bo tak jest skonstruowana umowa, której my również jesteśmy częścią”. Może stać się to „wiosną przyszłego roku, może trochę wczesnej”.

Szczepionka – jak zapowiedział – najpierw ma trafić do seniorów i służb medycznych, a także służb mundurowych, które wspierają realizację działań walki z pandemią. „Szczepionka będzie dostępna oczywiście dla chętnych. Ale chcemy, żeby była ona dostępna w bardzo dużym wymiarze tak, żeby możliwie wszyscy, w jak najkrótszym czasie mogli się zaszczepić” – podkreślił premier.

źródło: Serwis Samorządowy PAP

Reklama

Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button