ŻYCIE I STYL

Pytania o narodową kwarantannę

Czy w czasie kwarantanny narodowej będą działały żłobki i przedszkola? Czy zakaz przemieszczania się w noc sylwestrową to zakaz wychodzenia z domu czy opuszczania miasta? Pytań jest wiele. Szef MZ odpowiada na niektóre, dotyczące szczegółów wprowadzanych regulacji.

Jak rozumieć zakaz przemieszczania się? Czy chodzi o zakaz wychodzenia z domu czy np. zakaz przekraczania granic administracyjnych gmin?

Będzie się to odbywało na podobnych zasadach jak przez chwilę na wiosnę. To znaczy, że uzasadnione są tylko i wyłącznie wyjścia z domu w celu zaspokojenia takich potrzeb nagłych, jak wizyta w aptece, jak wyjście w celu zawodowym na przykład. Także chodzi tutaj o to, że musimy zostać w domu.

Czy zakaz przemieszczania się dotyczy tylko nocy sylwestrowej czy całego okresu kwarantanny narodowej?

Obostrzenie obowiązuje tylko w noc sylwestrową, czyli w nocy z 31 na 1 stycznia.

Czy w święta Bożego Narodzenia będzie zakaz przemieszczania się?

Na tę chwilę nie był taki scenariusz dyskutowany, nie ma takich planów. Tak jak od końca października staramy się być przewidywalni i z wyprzedzeniem ogłaszać kolejne regulacje, które wprowadzamy (…), chcemy być tutaj fair play i z założenia trzymać się tych ustaleń, które w regulacjach przedstawiamy.

Czy w ferie będzie obowiązywał zakaz wychodzenia dzieci z domów między 8 a 16?

Tak, to obostrzenie, które w tej chwili obowiązuje, zostanie utrzymane. Wyjątek dotyczy przemieszczania się z opiekunami, z rodzicami, ale też będzie dotyczył półkolonii, które w zorganizowany sposób będą zapewniały organizowanie czasu dzieciom z klas I-IV.

Czy w czasie kwarantanny narodowej będą działały żłobki czy przedszkola?

reklama reklama

Jeżeli chodzi o przedszkola, żłobki wszystko jest na dotychczasowych zasadach (…). W tej chwili trudno jest rysować scenariusze, co będzie się działo po 17 stycznia. Tej odpowiedzi udzielimy na początku roku.

[Oczywiście przedszkola i żłobki pozostaną otwarte – potwierdza Ministerstwo Zdrowia, pytane przez Serwis Samorządowy PAP.]

Czy w sylwestra można wyjść na imprezę o 18, czyli przed zakazem przemieszczania się?

Pozostają te same reguły w sferach, których nie zakomunikowaliśmy. Dopuszczamy możliwość przebywania w 5 osobowym gronie powyżej liczby domowników w cudzym mieszkaniu. Celem zakazu przemieszczania się jest ograniczenie ruchu, mobilności, zgromadzeń, które w noc sylwestrową w poprzednich latach się odbywały. Te zgromadzenia sprzyjają transmisji wirusa.

Jakie będą ewentualne kary za złamanie zakazu przemieszczania się?

W ostatnim czasie poprawiliśmy od strony legislacyjnej strukturę przepisów, które są podstawą karania. W tym przypadku będą groziły mandaty.

źródło: Serwis Samorządowy PAP

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button