AKTUALNOŚCI

Numer alarmowy 998 zostanie przełączony do CPR

Od 8 lutego w całym województwie lubelskim rozpocznie się przejmowanie obsługi numeru alarmowego 998 przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Choć numer 998 cały czas będzie działał, zmieni się jednak miejsce odbioru zgłoszenia.

Nie będą to już Stanowiska Kierowania poszczególnych komend straży pożarnej, lecz telefon odbierze operator CPR-u. Na podstawie rozmowy z osobą zgłaszającą dopiero powiadomi straż, lub też w razie konieczności, również inne służby takie jak: policję czy też pogotowie ratunkowe.

Ma to na celu szybsze powiadamianie służb ratowniczych, możliwość jednoczesnego powiadomienia o zdarzeniu wszystkich możliwych służb, eliminowanie i filtrowanie wywołań niezasadnych. Rozwiązanie ma także zapewnić ciągłość przyjmowania zgłoszeń w przypadku przeciążenia lub awarii systemu.

Do tego dochodzi obsługa zgłoszeń typu eCall, czyli automatycznych alarmów wysyłanych z samochodów biorących udział w kolizjach czy wypadkach. Ułatwienie w przekazaniu zgłoszenia mają mieć również obcokrajowcy oraz osoby głuchonieme.

W powiecie świdnickim przekierowanie z 998 na 112 nastąpi 11 lutego. Dla mieszkańców powiatu nie wiąże się to z żadnymi utrudnieniami, przekierowanie nastąpi automatycznie.

Strażacy apelują do druhów z jednostek OSP z terenu naszego powiatu, aby nie wykorzystywali numeru alarmowego 998 do kontaktu z Dyżurnym Stanowiska Kierowania KP PSP w Świdniku. Dzwoniąc na numer 998 dodzwonimy się do CPR w Lublinie.

Do kontaktu z Dyżurnym Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Świdniku należy wykorzystywać numer 81-7455580.

źródło: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Świdniku

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button