AKTUALNOŚCI

Rząd wprowadza nowe obostrzenia: od soboty zamknięte centra handlowe, ograniczenia w kościołach

Od 27 marca do 9 kwietnia zamknięte centra i galerie handlowe (z wyjątkiem m.in. sklepów spożywczych, aptek); zamknięte sklepy meblowe i budowlane o powierzchni większej niż 2 tys. m2. – oświadczył dziś minister zdrowia Adam Niedzielski. Ograniczenia dotkną też miejsc kultu religijnego.

„Namawiamy do spędzenia świąt wielkanocnych w wąskim gronie” – powiedział minister. Nowe, zaostrzone zasady bezpieczeństwa zostają wprowadzone od soboty i będą obowiązywały przez dwa tygodnie – poinformował Niedzielski.

W tym okresie będzie obowiązywał limit jednej osoby na 15 m2 w sklepach do 100 m2 oraz jednej osoby na 20 m2 w sklepach powyżej 100 m2. Zamknięte zostaną salony urody, zakłady fryzjerskie, zakłady kosmetyczne.

Nieczynne będą również przedszkola i żłobki, opieka będzie obejmowała tylko rodziców wykonujących zawód medyczny i pracowników służb porządkowych. Działalność obiektów sportowych zostaje ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Zamknięte będą np. korty tenisowe i ścianki wspinaczkowe.

Minister zdrowia podkreślał, że to sytuacja epidemiczna i wydolność służby zdrowia stoją u podstaw decyzji zaostrzającej obostrzenia. „Jesteśmy w sytuacji kryzysowej, w sytuacji ciężkiej i nie możemy sobie już pozwolić na myślenie logiką co można otworzyć, którą jeszcze myśleliśmy od połowy stycznia i staraliśmy się takie kroki wykonywać”.

reklama reklama

„Od najbliższej soboty wprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa, nowe zaostrzone zasady bezpieczeństwa – one będą obowiązywały przez najbliższe dwa tygodnie, czyli również w tej perspektywie, którą wyznaczaliśmy sobie podejmując decyzję o poprzednich obostrzeniach” – poinformował Niedzielski.

Od soboty do 9 kwietnia będzie obowiązywał nowy limit osób w miejscach kultu religijnego, analogiczny jak w przypadku handlu wielkopowierzchniowego, czyli jedna osoba na 20 m2 przy zachowaniu odległości min. 1,5 m.

Jak dodał szef rządu, napór III fali koronawirusa jest bardzo silny. W tym kontekście wskazał, że dziś – 25 marca, zarejestrowano najwyższy wzrost zakażeń – ponad 34 tys. osób. Dodał, że na te chwilę mamy zajętych ponad 70 proc. łóżek i ponad 70 proc. łóżek respiratorowych. „Robimy wszystko żeby te łóżka były dostępne dla naszych obywateli w przypadku konieczności leczenia”.

Morawiecki podkreślił jednak, że „zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia”. „Jesteśmy o krok od przekroczenia granicy poza którą nie będziemy mogli we właściwy sposób leczyć pacjentów, leczyć naszych obywateli. Musimy zrobić wszystko, aby uniknąć takiego scenariusza i zrobimy wszystko żeby uniknąć takiego scenariusza” – przekonywał.

źródło: Serwis Samorządowy PAP

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button