AKTUALNOŚCI

Ważne dla sklepików szkolnych i przewodników

Sklepiki szkolne, które poniosły straty z powodu pandemicznych obostrzeń, mogą liczyć na świadczenie postojowe i zwolnienie z opłacania składek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Wsparcie otrzymają także piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni. Wnioski będą mogli składać od 23 lipca.

Najnowsze zmiany w tarczy antykryzysowej zakładają pomoc dla przedsiębiorców, którzy w jednostkach oświatowych prowadzą sprzedaż artykułów spożywczych, papierniczych i piśmienniczych na rzecz uczniów, słuchaczy lub wychowanków (PKD 47.11.Z i 47.19.Z). Formalnie ich działalności nie obejmowały restrykcje, ale ze względu na zamknięcie szkół dotkliwie odczuli skutki lockdownu.

Umorzenie składek

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą sklepiki szkolne, otrzymają wsteczne zwolnienie ze składek pod warunkiem spadku przychodu o co najmniej 40 proc. Umorzenie przysługuje im za okres od listopada 2020 roku do marca 2021 roku. Posłuży do tego wniosek RDZ-SK. Przedsiębiorcy, którzy wcześniej zapłacili składki objęte zwolnieniem, będą mogli uzyskać ich zwrot (o ile nie mają innych zaległości na koncie).

Z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 roku mogą być także zwolnieni piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, którzy świadczą usługi na rzecz muzeów (kod PKD 79.90.A). Dla nich przeznaczony jest wniosek RDZ-M.

reklama reklama

Wnioski o umorzenie składek z najnowszej tarczy przedsiębiorcy będą mogli składać od 23 lipca do końca września, przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE).

Świadczenie postojowe

Przedsiębiorca, który prowadzi sklepik szkolny, może otrzymać również świadczenie postojowe – tyle razy, w ilu miesiącach zanotował spadek przychodów o co najmniej 40 proc. Maksymalnie uzyska postojowe pięciokrotnie. Do wystąpienia o świadczenie posłuży wniosek RSP-SK. Będzie go można złożyć przez PUE ZUS od 23 lipca.

Od początku pandemii lubelscy przedsiębiorcy skorzystali z umorzenia 603 mln zł składek. Świadczenia postojowe wypłacone mieszkańcom regionu wyniosły prawie 265 mln zł.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 24 czerwca 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2021 r. poz.1192).

źródło: ZUS

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button