AKTUALNOŚCI

Premier o pandemii: nie wykluczamy dalej idących kroków

Jeśli czwarta fala pandemii będzie poważnym zagrożeniem, to nie wykluczamy dalej idących kroków – zapowiedział wczoraj premier Mateusz Morawiecki. Przyznał, że rząd rozważa obowiązkowe szczepienia w służbie zdrowia.

Morawiecki na konferencji prasowej w Gdańsku zapowiedział, że w poniedziałek wieczorem odbędzie się debata z Radą Medyczną na temat kroków, jakie przedsięwziąć, by zaszczepienie w Polsce było na wyższym poziomie.

Szef rządu podkreślił, że „dziś mamy zaszczepienie na pewno duże dla osób powyżej 70. roku życia, powyżej 60. też całkiem przyzwoite, ale mogłoby być wyższe”. Według premiera, oznacza to, że w przypadku czwartej fali, „która niestety się zbliża, będziemy mieli do czynienia prawdopodobnie z jej nieco łagodniejszym przebiegiem”. Podkreślił zarazem, że „to nie powinno nas usypiać i to na pewno nie stanowi przyczyny do niepodejmowania działań coraz bardziej radykalnych”.

Morawiecki powiedział, że otrzymuje coraz więcej sygnałów z Europy Zachodniej, od premierów innych krajów, że będą wdrażane paszporty covidowe – zaświadczenia o zaszczepieniu przeciw Covid-19 – „i polscy obywatele nie będą mogli poruszać się niemal po całym terytorium Europy, zwłaszcza Europy Zachodniej bez takich odpowiednich certyfikatów, bez odpowiednich paszportów”. Premier podkreślił, że każdy, kto planuje wyjazd poza terytorium Polski może być narażony na daleko idące ograniczenia w przemieszczaniu się.

Premier mówił też, że przedmiotem debat rządu i Rady Medycznej jest kwestia obostrzeń. „W najbliższych dniach będziemy wypracowywać koncepcje dalej idące” – stwierdził. „Jeśli nadal będzie taka sytuacja, że czwarta fala pandemii będzie bardzo poważnym zagrożeniem, to nie wykluczamy dalej idących kroków”.

Podał przykład innych państw europejskich, stwierdzając, że niektóre z nich stosują rozwiązanie polegające na obowiązkowym szczepieniach w służbie zdrowia. „Służba zdrowia w szczególności powinna być uodporniona na Covid-19, bo to nasi lekarze, pielęgniarki, ale nie tylko, bo też diagności, laboranci, służą pacjentom, obywatelom. Obywatel przychodząc do szpitala, czy do placówki zdrowia musi mieć względną pewność, że nie zostanie zakażony” – powiedział szef rządu.

źródło: PAP

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button