AKTUALNOŚCI

Podsumowanie wakacji w woj. lubelskim- policyjne statystyki

Pierwszego dnia roku szkolnego policja rozpoczęła akcję „Bezpieczna droga do szkoły”. W pobliżu szkół i przedszkoli, należy spodziewać się większego ruchu samochodów, jak i pieszych. Policjanci z województwa lubelskiego podsumowali również minione wakacje oraz ilość zdarzeń drogowych, do których doszło w tym czasie na drogach naszego województwa.

Dzisiaj, pierwszego dnia roku szkolnego podsumowano minione już wakacje oraz ilość zdarzeń drogowych, do których doszło w tym czasie na Lubelszczyźnie. W okresie wakacyjnym policja odnotowała:

  • 290 wypadków, w wyniku których 33 osoby poniosły śmierć. Obrażenia w wypadkach odniosło 257 osób.  W analogicznym okresie roku 2020 doszło do 258 wypadków, w których zginęło 30 osób, a 228 zostało rannych. 
  • przeprowadzono także blisko 529 kontroli autokarów, podczas których stwierdzonych zostało ogólnie 10 usterek, w 15 przypadkach zatrzymane zostały dowody rejestracyjne. Kierujący autokarami byli trzeźwi.
  • w czasie wakacji w wodach na terenie naszego województwa utonęło 11 osób. To o 3 ofiary wody mniej niż w roku ubiegłym (14). Niestety w tegorocznej statystyce utonięć było jedno dziecko. Główne przyczyny tragicznych w skutkach zdarzeń nad wodą to niezmiennie: brawura, brak wyobraźni, ostrożności i niestety także alkohol. W wielu wypadkach do tragicznego finału na szczęście nie doszło dzięki interwencji ratowników, policjantów a także postronnych osób.

Policjanci przypominają przy tym, że do końca września w dalszym ciągu funkcjonować będą patrole rowerowe oraz Posterunek Wodny nad Zalewem Zemborzyckim w Lublinie.

Bezpieczna droga do szkoły

31 sierpnia zakończone zostały działania bezpieczne wakacje, a już od 1 września przed policją nowe zadania. Od początku września droga do szkoły będzie stałym elementem w życiu dziecka. Zatem powinna być ona bezpieczna.

Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.

W ramach programu „Bezpieczna Droga do Szkoły” prowadzone będą wzmożone kontrole w rejonie: szkół i placówek opiekuńczo – wychowawczych, parkingów przyległych, dróg dojazdowych i przejść dla pieszych, którymi poruszają się dzieci i młodzież szkolna.

Policyjne patrole, pełniące służbę w rejonach szkół, będą zwracać uwagę na wszystkie nieprawidłowe zachowania zarówno kierujących, jak i pieszych. Będą przypominać kierującym pojazdami o zachowaniu szczególnej ostrożności przed przejściem dla pieszych oraz w obserwowaniu drogi i jej otoczenia. Mundurowi zwrócą też uwagę czy pojazdy zatrzymujące się przy szkołach nie powodują zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia, a także na sposób przewożenia dzieci.

Policjanci byli także obecni 1 września w kościołach podczas liturgii dla dzieci i młodzieży w związku z  inauguracją roku szkolnego. Mundurowi przypominali o bezpieczeństwie w drodze do i ze szkoły.

źródło: Policja Lubelska

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button