ŻYCIE I STYL

Mikołajowe porady na bezpieczne zakupy przedświąteczne

Pochłonięci poszukiwaniem wymarzonych prezentów dla bliskich i zakupami do przygotowania kolacji wigilijnej pamiętajmy, że większa liczba ludzi w sklepach, na rynkach i w centrach handlowych oraz kolejki do kas to nie tylko drobna niedogodność – to także większa liczba zagrożeń dla naszego bezpieczeństwa.

Oto garść porad przygotowanych przez policjantów Wydziału Profilaktyki Społecznej Biura Prewencji Komendy Głównej Policji

Na ryneczku i w galerii…

Większość mijanych w tłumie ludzi jest dokładnie taka jak Ty – zabiegani kupujący, próbujący zdążyć ze zrobieniem zakupów. Wśród nich mogą się jednak także znaleźć kieszonkowcy i złodzieje, dla których taka sytuacja to prawdziwa okazja. Jak się przed nimi ochronić?

Przede wszystkim, zachowaj szczególną ostrożność w zatłoczonych miejscach. Zawsze trzymaj cenne dla Ciebie przedmioty – portfel, klucze, telefon, dokumenty – tam, gdzie będą trudno dostępne dla przypadkowego przechodnia. Unikaj wkładania ich do zewnętrznych kieszeni płaszcza czy tylnych kieszeni spodni – zaprawiony kieszonkowiec poradzi sobie z kradzieżą bardzo szybko.

reklama reklama

Pamiętaj też, żeby nie nosić wszystkich cennych rzeczy w tym samym miejscu, zwłaszcza dokumentów i kluczy (trzymając je razem, zwiększasz ryzyko, że potencjalny złodziej pozna także Twój adres – w ten sposób ofiarą może paść również Twoje mieszkanie).

Zadbaj też o to, by w zatłoczonych miejscach plecak i torbę nosić przed sobą, zapięciem do siebie. W ten sposób możesz mieć swój dobytek przez cały czas na oku i zauważysz, jeśli ktoś będzie chciał przy nim manipulować. Nigdy też nie zostawiaj bagażu i zakupów bez opieki. Jeśli jest ich za dużo to pamiętaj, że masz możliwość zostawienia ich w przechowalni lub zamkniętych szafkach. Panie powinny pamiętać o zamknięciu torebki po skończonych zakupach.

Uważaj także przy kasie. Nigdy nie zapisuj numeru PIN na karcie płatniczej: nie chcesz przecież, by osoby stojące obok Ciebie przy kasie także mogły go zobaczyć. Płacąc, staraj się też nie pokazywać całej zawartości portfela. W ten sposób unikniesz zainteresowania potencjalnych kieszonkowców.

Jeżeli idziesz na zakupy z dziećmi, zwróć szczególną uwagę na ich bezpieczeństwo. Duży ruch w sklepach zwiększa ryzyko zgubienia się. Pamiętaj, by zawsze ustalić z dzieckiem, jak ma się zachować w takiej sytuacji – przede wszystkim, aby wróciło do miejsca, w którym ostatni raz Cię widziało i aby nie odchodziło nigdzie z nieznajomymi osobami. Sam także, jeżeli zauważysz, że Twoje dziecko się zgubiło, niezwłocznie poproś o pomoc pracowników sklepu lub miejsca, w którym się znajdujesz.

źródło: KGP

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button