AKTUALNOŚCI

Nie bądźmy obojętni!

Kiedy na zewnątrz panują niskie temperatury, wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Problem ten dotyka przede wszystkim osoby bezdomne, samotne, w podeszłym wieku. Zagrożenie to dotyczy także osób będących pod wpływem alkoholu. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie.

Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy, aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane.

Świdniccy policjanci podczas patroli zwracają uwagę na miejsca, gdzie mogą przebywać osoby narażone na wychłodzenie. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki. Każdego roku monitorują sytuację tych osób, oferujac pomoc.

Policja zachęca też do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. To aplikacja, która posiada zakładkę „osoba bezdomna wymagająca pomocy”. W ten sposób anonimowo można informować o miejscach przebywania bezdomnych.

Co zrobić, kiedy napotkamy osobę narażoną na wychłodzenie?

reklama reklama

Spróbujmy nawiązać kontakt werbalny z osobą i realnie ocenić zaistniałą sytuację ze zwróceniem szczególnej uwagi okoliczności spotkania. Możemy zapytać czy wszystko w porządku, czy nie potrzebuje pomocy. Jeśli zauważymy jakiekolwiek niepokojące sygnały, podejmijmy stosowne działanie dzwoniąc na numer alarmowy 112. Opiszmy zaistniałą sytuację służbom ratowniczym i przekażmy co udało ci się ustalić.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button