ŻYCIE I STYL

Kalkulator ma sprawdzać, jak będzie się przechodziło COVID-19

Centrum e-Zdrowia uruchomiło kalkulator pozwalający osobom niezaszczepionym i ozdrowieńcom sprawdzić, jak przejdzie się zachorowanie na COVID-19.

Kalkulator dostępny jest na stronie: pacjent.gov.pl/aktualnosc/sprawdz-jak-mozesz-przechodzic-covid-19. Opracowali go naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Analizowane są wiek, płeć, masa ciała i wzrost. Ministerstwo Zdrowia w komunikacie na stronie pacjent.gov podkreśliło, że „zagrożenie ciężkim przebiegiem COVID-19 rośnie wraz z wiekiem, masą ciała, jest wyższe u mężczyzn i może być wyższe w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia z powodu innych chorób współistniejących”.

Wynik analizy nie jest stuprocentowo pewny i nie zastępuje konsultacji lekarskiej. Nie stanowi także „podstawy do podejmowania decyzji”.

Kalkulator powstał na podstawie oceny klinicznej 1133 pacjentów z COVID-19 z kilkunastu ośrodków klinicznych w Polsce.

reklama reklama

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że kluczowe dla uchronienia się przed ciężkim przebiegiem zakażenia są przede wszystkim szczepienia, bo to one „zmniejszają ryzyko ciężkiego zachorowania na COVID-19”. „Pamiętaj – zaszczepienie przeciwko COVID-19 znacząco redukuje ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 w każdym wieku” – zaznaczył resort zdrowia. Ważne jest także przestrzeganie zasad DDM, czyli dystansu, dezynfekcji i noszenia maseczek.

źródło: Serwis PAP

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button