AKTUALNOŚCI

„Będziemy przedłużać paszporty covidowe bezterminowo”

„Będziemy przedłużali paszporty covidowe bezterminowo tym, którzy przyjęli trzecią dawkę szczepienia przeciw COVID-19” – poinformował wczoraj minister zdrowia Adam Niedzielski.

fot. PAP

Minister zdrowia we wtorek w TVN24 pytany był możliwość przedłużenia ważności unijnych certyfikatów covidowych – tzw. paszportów covidowych, których część traci ważność oraz czy w związku z tym będą prowadzone kolejne szczepienia przypominające przeciw COVID-19.

„My w Polsce przyjęliśmy takie rozwiązanie, bo tutaj jest pewnego rodzaju jakaś zasłona milczenia w Unii Europejskiej, tzn. nie mamy jasnych deklaracji, co będzie się dalej działo z paszportami. Przyjęliśmy takie rozwiązanie, że jeżeli jest pierwszy booster, bo większość społeczeństwa miała prawo dostępu do niego, to po tym boosterze będziemy przedłużali paszport bezterminowo” – powiedział Niedzielski. „Regulacje są tak zaprojektowane. Tak będzie” – dodał.

Minister odniósł się do pytania, czy inne kraje będą to respektować. „Tutaj mamy ewidentnie domenę polityki krajowej i są państwa, które w tej chwili jeszcze wykorzystują te paszporty, żeby przyjmować osoby z zagranicy. To są Włochy, to jest Hiszpania, a pozostałe kraje powoli się już z tego wycofują” – odpowiedział.

Od 1 lutego 2022 r. ważność unijnych certyfikatów covidowych (UCC), wydanych po szczepieniu w schemacie podstawowym, po dawce uzupełniającej i przypominającej została skrócona do 270 dni.

źródło: PAP

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button