AKTUALNOŚCI

Środki przyszłych emerytów urosną o ponad 9 proc.


O 9,33 procent zwiększą się w czerwcu środki zapisane na kontach klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To z nich instytucja wyliczy przyszłe emerytury.

Co roku w czerwcu ZUS waloryzuje stan kont i subkont ubezpieczonych. W tym roku operacja obejmie oszczędności emerytalne około 24 milionów osób. Waloryzacja polega na podwyższeniu środków procentowymi wskaźnikami.

Waloryzacja konta i kapitału początkowego

Składki emerytalne na kontach i tzw. kapitał początkowy wzrosną o 9,33 proc. Wysokość tej waloryzacji zależy od inflacji i od przypisu składek (czyli wzrostu płac i liczby ubezpieczonych) z poprzedniego roku. – Te wskaźniki bezpośrednio przekładają się na wysokość przyszłej emerytury. Osobie, która zgromadziła na koncie w ZUS 450 tys. zł, dopiszemy prawie 42 tys. zł. Natomiast jeśli ktoś dotąd zgromadził 850 tys. zł, dzięki waloryzacji stan jego konta zwiększy się o ponad 79 tys. zł – podaje przykłady prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. – Żaden podmiot na rynku nie da nam tak korzystnych warunków, na przykład na lokacie. Państwo daje gwarancję wypłaty świadczeń oraz chroni realną wartość składek przed inflacją. To pokazuje, że warto oszczędzać na emeryturę w ZUS. Trudno o lepsze zabezpieczenie środków, które gromadzimy przez dekady naszej aktywności zawodowej – dodaje profesor.

Waloryzacja subkonta

Dla ubezpieczonych należących do drugiego filara emerytalnego ZUS prowadzi również subkonta, które podlegają dziedziczeniu. Środki na subkontach wzrosną w czerwcu o 7,07 proc. Tutaj waloryzacja zależy od dynamiki wzrostu PKB z ostatnich pięciu lat.

Informacja o stanie konta

Po zakończeniu waloryzacji jej efekty będzie można sprawdzić przez internet. Każdy ubezpieczony otrzyma indywidualną informację na swoim profilu w Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Źródło: ZUS Lublin

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button