AKTUALNOŚCI

Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

Bunt, problemy w domu, szykany ze strony rówieśników, a może niespełniona miłość? Przyczyn ucieczek jest wiele. Każdego roku w UE odnotowuje się zaginięcia około ćwierć miliona dzieci. Największą grupę stanowią małoletni.

Dziś Dzień Dziecka Zaginionego to święto obchodzone na całym świecie. Ustanowione zostało dla uczczenia pamięci zaginionych i nieodnalezionych dzieci, których symbolem jest kwiat niezapominajki.

W ramach projektu MSWiA „Prowadzenie telefonu interwencyjnego w sprawie zaginionych dzieci” zorganizowane zostały webinary z udziałem ekspertów Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji oraz Fundacji Itaka, operatora linii 116 000 – Telefonu w Sprawie Zaginionego Nastolatka.

Jakie są przyczyny zaginięć małoletnich? Co możemy zrobić aby zapobiec tym dramatycznym zdarzeniom, a także jak reagować w sytuacji gdy do nich dojdzie? Odpowiedź na te oraz na inne pytania związane z zaginięciami dzieci będzie można i można było już uzyskać uczestnicząc w zaplanowanych webinarach.

Pierwszy webinar: „Przyczyny zaginięć dzieci i nastolatków: ucieczki” odbył się 20 maja. Gośćmi spotkania byli: kom. Konrad Gajda – funkcjonariusz Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji oraz mgr Aleksandra Inatowicz – Łubiańska -psycholog, psychoterapeuta i seksuolog. Podczas webinaru zostały poruszone m.in. tematy:

-jak kwestia ucieczek wygląda z perspektywy nastolatków;

-jakie są najgroźniejsze stereotypy dotyczące ucieczek i nastoletnich uciekinierów;

-czy można mówić o schematach ucieczek?

-w jaki sposób poszukiwani są nastoletni uciekinierzy?

-co mogą zrobić rodzice i bliscy nastolatka, by zapobiegać ucieczkom

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/2033769626820855

Rejestracja: https://bit.ly/3yImZHM

Webinar: „Przyczyny zaginięć dzieci i nastolatków: przyczyny i profilaktyka zaginięć małych dzieci” odbędzie się 25 maja o godz. 10:00.

Małe dzieci mogą zaginąć, gdy zostaną pozostawione na podwórku, podczas powrotu ze szkoły, zakupów w markecie czy pobytu na plaży. Czasami oddalą się od rodzica tylko na chwilę, bo ich wzrok przyciągnęło urocze zwierzątko albo sklepowa wystawa. W zdecydowanej większości przypadków to ostrożność i czujność rodziców lub opiekunów może uchronić pociechę przed zaginięciem, zwłaszcza te najmłodsze dzieci.

Rozmawiać będą goście z Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji i z Fundacji ITAKA.

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/704467614131225

Rejestracja: https://bit.ly/3FUj1xr

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button