AKTUALNOŚCI

Świdnik: Wjechała hulajnogą na przejście dla pieszych, uderzyła w opla

Elektryczne hulajnogi stały się niezwykle popularnym środkiem transportu. Jak się okazuje nie zawsze ich użytkownicy znają przepisy mówiące o tym, jakie prawa i obowiązki posiadają. W Świdniku doszło do groźnie wyglądającego zdarzenia, gdzie 16-latka jadąc na elektrycznej hulajnodze przejeżdżając przez przejście dla pieszych wjechała w pojazd opel. Na szczęście nie doznała obrażeń.

Jeśli osoba jadąca hulajnogą elektryczną zbliża się do przejścia dla pieszych powinna z niej zsiąść, identycznie jak w przypadku roweru i przeprowadzić ją na drugą stronę, by następnie kontynuować jazdę, chyba że korzysta z przejazdu rowerowego – wtedy jedzie po tym przejeździe. Do tego przepisu nie zastosowała się 16-latka ze Świdnika, która w niedzielę 12 czerwca około godziny 13 na ul. Modrzewiowej w Świdniku wjechała z chodnika na jezdnię i zderzyła się z pojazdem marki Opel. Na szczęście nikomu  nic się nie stało.

Przypominamy:

Uprawnienia

Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 do 18 lat wymagane są te same uprawnienia, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Osoby, które ukończyły 18 lat, nie muszą posiadać żadnych uprawnień.

Mandat za kierowanie przez osobę niemającą do tego uprawnień wynosi 200 złotych. Należy jednak pamiętać, że policja może go wystawić jedynie osobom, które ukończył 17 rok życia. W przypadku młodszych osób sprawa może trafić do sądu.

Na hulajnodze może jechać tylko jedna osoba. Zabronione jest przewożenie pasażerów, w tym również zwierząt.  Mandat za to przewinienie wynosi 300 złotych.

Którędy można jechać?

Hulajnogą elektryczną powinniśmy poruszać się po ścieżce dla rowerów, jeżeli ta jest wyznaczona dla naszego kierunku ruchu. W przypadku braku ścieżki, dozwolone jest korzystanie z jezdni, pod warunkiem, że dopuszczona na niej prędkość jest nie większa niż 30 km/h. W innym przypadku, zobowiązani jesteśmy do poruszania się chodnikiem. A tam obowiązują dwie zasady, których musimy się trzymać. Po pierwsze – prędkość zbliżona do prędkości pieszych, po drugie – piesi mają pierwszeństwo.

  • Naruszenie przepisów dotyczących korzystania z chodnika – 200 złotych
  • Zbyt szybka jazda po chodniku, nieustąpienie pierwszeństwa pieszym, utrudniania im ruchu – 300 złotych
  • Niekorzystanie z drogi dla rowerów, jeżeli jest ona wyznaczona – 100 złotych

Jaka prędkość?
Poruszając się hulajnogą po drodze dla rowerów, obowiązuje ograniczenie prędkości do 20 km/h. Z tego powodu, hulajnogi wprowadzone do sprzedaży w 2022 roku muszą mieć ograniczoną prędkość maksymalną do tej określonej przepisami.

W przypadku jazdy po chodniku, prędkość musi być zbliżona do prędkości pieszych, czyli ok. 4-6 km/h. Za jej przekroczenie mandat zawsze wyniesie 300 złotych.

Hulajnoga a alkohol
Zasada jest taka sama jak na rowerze:

  • Za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) przewidziany jest mandat w wysokości 2500 złotych.
  • Poruszanie się po spożyciu alkoholu (0,2-0,5 promila) grozi mandatem w wysokości 1000 złotych.

Parkowanie hulajnogi
Parkowanie hulajnogi musi się odbyć w miejscu do tego przeznaczonym. Jeżeli takiego nie ma w pobliżu, można zatrzymać ją na chodniku, jak najdalej od jezdni, równolegle do jej krawędzi. Należy także zostawić 1,5 metra szerokości chodnika dla pieszych. W innym przypadku grozi mandat w kwocie 100 złotych.

Za co jeszcze można dostać mandat?

  • Naruszenie przez kierującego hulajnogą elektryczną zakazu jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy – 50 złotych.
  • Naruszenie przez kierującego hulajnogą elektryczną zakazu jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu – 50 złotych.

źródło: KPP w Świdniku

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button