AKTUALNOŚCI

UMP: dodatek węglowy niesprawiedliwy i szkodliwy dla środowiska

Według Unii Metropolii Polskich przyznanie świadczenia dla właścicieli pieców węglowych jest szkodliwe dla zdrowia i środowiska. Przepisy o pomocy finansowej pomijają też wszystkie pozostałe gospodarstwa, które korzystają z bardziej ekologicznych źródeł ciepła.

Unia Metropolii Polskich wydała komunikat w sprawie uchwalonej przez Sejm ustawy o dodatku węglowym. Zdaniem samorządowców decyzja o przyznaniu świadczenia w wysokości 3000 zł jest szkodliwa dla środowiska i niweczy dotychczasowe działania w ramach polityki antysmogowej. UMP wskazuje, że ustawa stoi w sprzeczności z działaniami, które podejmowano, by zachęcić mieszkańców do zmiany palenisk węglowych na bardziej ekologiczny sposób ogrzewania budynków.

„To przejaw braku logicznego myślenia władz centralnych, które przecież same wspierają gospodarstwa domowe w szeregu działań jak np. projekty typu „Czyste Powietrze” i inne. Promowanie dodatku węglowego będzie zdecydowanie szkodliwe dla środowiska, ale i przede wszystkim dla naszego zdrowia” – wskazują samorządowcy.

Samorządowcy zauważają też, że w związku ze wzrostem cen na rynku energii, przewidziana pomoc nie obejmie wszystkich gospodarstw domowych. Osoby, które ogrzewają domy za pomocą gazu, energii elektrycznej, czy peletem drzewnym dotacji nie otrzymają.

UMP zwraca też uwagę, że strona samorządowa została pominięta w procedowaniu przepisów dotyczących dodatku węglowego. „Dodatkowo rozżala nas fakt braku kontynuacji powziętych decyzji rządzących co do zmiany nie tylko myślenia na ekologiczne, ale i działań na poziomie krajowym i regionalnym, które wymusiły na społeczeństwie wymianę źródeł ciepła” – czytamy w stanowisku.

Ustawa o dodatku węglowym przewiduje świadczenie w wysokości 3000 zł dla gospodarstw domowych, których źródłem ogrzewania jest węgiel. W proponowanym rozwiązaniu nie ma kryteriów dochodowych, a dodatek będzie przysługiwał również gospodarstwom, które już zakupiły opał. Warunkiem otrzymania dodatku będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Wnioski o dodatek węglowy będzie można składać do gminy do końca listopada.

źródło: PAP

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button