ŻYCIE I STYL

Długie weekendy w 2023 roku – kiedy warto wziąć dzień urlopu, by cieszyć się z kilku dni wolnego

W kalendarzu na 2023 rok figurują zaledwie cztery klasyczne długie weekendy, jednak okazji, żeby biorąc dzień lub dwa urlopu cieszyć się z kilku dni wolnego, jest znacznie więcej. Oto one.

fot. PAP

Styczeń

Święto Trzech Króli w 2023 roku wypada w piątek. A zatem już na samym początku roku możemy skorzystać z pierwszego długiego weekendu w dniach 6-8 stycznia.

Kwiecień

Na następną okazję do przedłużonego wypoczynku musimy poczekać aż do Wielkanocy, która w 2023 roku wypada 8 i 9 kwietnia. Wraz z wolnym od pracy Poniedziałkiem Wielkanocnym daje to kolejny trzydniowy weekend w dniach 8-10 kwietnia.

Kwiecień/Maj

Na przełomie kwietnia i maja nadarzy się okazja, by biorąc jeden dzień urlopu, skorzystać z pięciu dni wypoczynku. Wystarczy wziąć wolne we wtorek 2 maja, by cieszyć się z majówki od soboty 29 kwietnia do środy 3 maja.

Czerwiec

W 2023 roku święto Bożego Ciała wypada 8 czerwca. Jest to oczywiście czwartek – a zatem wystarczy wziąć urlop na piątek 9 czerwca, by skorzystać z czterodniowej przerwy od pracy.

Sierpień

Na kolejną okazję do przedłużenia sobie weekendu w 2023 roku trzeba będzie poczekać aż do sierpnia. Obchodzone 15 dnia tego miesiąca święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wypada we wtorek. Tak więc biorąc urlop na poprzedzający je poniedziałek uzyskujemy 4-dniowy weekend w dniach 12-15 sierpnia.

Listopad

1 listopada 2023 roku to środa. Daje to możliwość uzyskania pięciu dni wolnego kosztem dwóch dni urlopu wziętych bezpośrednio przed (30-31 października) lub bezpośrednio po (2-3 listopada) Wszystkich Świętych. Można też rozważyć połączenie obu opcji – wziąć cztery dni urlopu na 30-31 października i 2-3 listopada, by cieszyć się z 9-dniowej przerwy w pracy w dniach 28 października-5 listopada.

Z kolei Święto Niepodległości w 2023 roku wypada w sobotę, co zgodnie z kodeksem pracy daje nam prawo do dodatkowego dnia wolnego. Jeśli wykorzystamy go w piątek 10 listopada lub w poniedziałek 13 listopada, zyskamy jeszcze jeden trzydniowy weekend.

Grudzień

Święta Bożego Narodzenia wypadają w 2023 r. w poniedziałek i wtorek. Dzięki takiemu układowi wystarczy wziąć trzy dni urlopu od środy 27 grudnia do piątku 29 grudnia, by zyskać aż 10 dni wolnych od pracy między sobotą 23 grudnia a poniedziałkiem 1 stycznia 2024 roku.

źródło: Serwis PAP

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button