AKTUALNOŚCI

O krok od utraty pieniędzy

23-latek prawie stracił 2000 złotych klikając w nadesłany przez oszustów link. Przestępcy posłużyli się dobrze już znaną metodą skierowaną na sprzedających na portalach ogłoszeniowych. Po wystawieniu ogłoszenia wysłali mężczyźnie link służący rzekomo do akceptacji transakcji i odbioru pieniędzy, a w rzeczywistości link odsyłał do fałszywej strony bankowości elektronicznej, gdzie oszuści przechwycili dane do logowania.

Do świdnickiej komendy zgłosił się mężczyzna, który zrelacjonował, że na portalu Vinted wystawił na sprzedaż odzież. Skontaktował się z nim kupiec, który wyraził chęć zakupu i wysłał link, na który sprzedający miał kliknąć w celu akceptacji transakcji i odbioru pieniędzy. Po kliknięciu mężczyzna został odesłany na stronę łudząco podobną do swojej bankowości elektronicznej, gdzie logując się w rzeczywistości przekazał dane oszustom. Gdy z jego konta zniknęło blisko 2000 złotych zorientował się, że to może być oszustwo i szybko złożył reklamację w banku co pozwoliło na zablokowanie środków.

Policja przypomina:

Nie klikajmy w przesłane w wiadomości linki do płatności oraz czytaj uważnie SMS-y autoryzacyjne. Zapoznajmy się z regulaminem portalu ogłoszeniowego i zwracajmy uwagę jak prawidłowo dokonać transakcji. Jeżeli niefortunnie staniemy się ofiarą przestępstwa, należy niezwłocznie skontaktować się telefonicznie z swoim bankiem w celu zablokowania dostępu do rachunku lub karty bankomatowej.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button